Domácí

Ceny cukru lámou rekordy, nyní je na řadě alkohol. Zdraží likéry, rum i vodka

Ceny cukru lámou rekordy, nyní je na řadě alkohol. Zdraží likéry, rum i vodka
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Cukrovarům vypršely dosavadní smlouvy na energie. V současnosti jede na plno nová cukrovarnická kampaň, což je období od září do ledna, kdy se zpracovává řepa na cukr. Podniky již promítají drahé energie do cen cukru, a není tak výjimkou, že kilo cukru koupíte za 35 korun. V souvislosti s tím už zdražují i některé likérky.

Zatímco ještě na jaře stál kilogram cukru krupice v jedné z pražských poboček řetězce Tesco 20 korun, nyní tam za něj zaplatíte o 10 korun více. V Kauflandu teď stojí dokonce 37 korun, upozornil web Seznam Zprávy.

"Výroba cukru je sezónní, do září se prodával cukr vyrobený v minulé kampani. Díky tomu inflační tlaky tolik nezasáhly ekonomiky výrobců, mám na mysli především ceny energií, ale nejen je, a bylo možno držet obchodní kontrakty za sjednané ceny. Aktuálně však cukrovarnické podniky již kontrahují cukr vyráběný v nové kampani, a jsou tak nuceni promítnout do svých cen dramaticky navýšené ceny prakticky všech vstupů – od energií, obalů, chemikálií, pohonných hmot a tak dále," uvedl pro TN.cz výkonný ředitel Českomoravského cukrovarnického spolku Josef Pojer.

Související obsah

​​Jeho slova potvrzuje i předseda představenstva Svazu pěstitelů cukrovky Čech Otakar Šašek. "V době, kdy se cukr prodával za 13 korun, narostla cena cukrovky o 12 až 15 procent. Současný nárůst její ceny nepokryje nárůst nákladů za energie. Většina cukrovarů používá plyn, který je nyní extrémně drahý. Jenom takové podniky, které budou mít nadprůměrné výnosy, nebudou pěstovat se ztrátou," sdělil redakci TN.cz.

Šašek podle svých slov očekává, že pokud nedojde k výraznému navýšení ceny cukrovky, sníží se v příští sezóně osevní plochy až o 20 procent. Odhaduje, že nejhůř dopadne sever Čech, lepší výnosy pak budou ve východních Čechách. "Například cukrovar ve Velkém Meziříčí společnosti Tereos TTD topí ještě uhlím, chtěl však také přejít na plyn. Předpokládám, že si to teď vzhledem k aktuální situaci rozmyslí," dodal Šašek s tím, že uhlím ještě topí také některé malé cukrovary na Moravě.

Související obsah

​​Na finální cenu potravin má podle ministerstva zemědělství vliv řada faktorů, ať už jde o ceny surovin, náklady na energie, vývoj cen na světovém trhu nebo obchodní přirážky odběratelů. Do výsledné ceny se prý zároveň promítá i probíhající válka na Ukrajině, která spolu s dalšími faktory negativně ovlivnila výši ceny zemědělských vstupů. Aktuálně mají výrobci cukru velké problémy s drahými energiemi a emisními povolenkami.

"Český cukrovarnický průmysl, a to jako jeden z mála v potravinářském sektoru, je zatížen povinností týkající se emisních povolenek, které ho ročně stojí stovky milionů korun," potvrdil Josef Pojer z Českomoravského cukrovarnického spolku a dodal, že surovina pro výrobu cukru, tedy cukrová řepa, se nemůže dlouhodobě skladovat. Její zpracování tedy nejde odložit na období, kdy bude cena energií nižší.

Související obsah

​​"Ministerstvo zemědělství dlouhodobě sleduje vývoj ve všech oborech zemědělství a velmi dobře si uvědomuje, jak složitá je nyní situace nejen v cukrovarnickém sektoru, ale i v těch ostatních. Evropská komise v této souvislosti vydala dočasný krizový rámec na podporu hospodářství po agresi Ruska vůči Ukrajině, který by částečně mohl kompenzovat enormní nárůst cen energií. Produkci cukru ovlivňuje mnoho faktorů, proto není možné jasně predikovat další vývoj. Cenu cukru v České republice může také ovlivnit výsledek cukrovarnické kampaně, která je ale zatím v počátcích," prozradil redakci TN.cz mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Cukrovary pravděpodobně přenesou zvýšené náklady také na likérky. Těm totiž kromě cukru dodávají i potravinářský líh, který se vyrábí z řepné melasy. Cukr se pak používá zejména k výrobě sladkých likérů, tuzemáku nebo vodky. Zdražení se tak zřejmě nevyhne ani tomuto oblíbenému alkoholu. "Předpokládáme, že sladké likéry zdražíme zhruba o pět až osm procent," vyjádřil se pro TN.cz obchodní a marketingový ředitel společnosti Rudolf Jelínek Miroslav Motyčka.

Školní jídelny dál zdražují. Rostou náklady na potraviny i energie:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz