Domácí

Dárců krve před Vánoci přibylo! V Karviné jich je stále akutní nedostatek

Těsně před Vánocemi se stal v Česku malý zázrak. Transfúzní oddělení nemocnic hlásí nečekané doplnění zásob krve. Přitom ještě na konci minulého týdne byl na řadě míst akutní nedostatek hlavně negativních skupin. V posledních dnech prý ale dorazilo nečekané množství dárců.

Co by to bylo za Vánoce bez dobrých skutků. Darování krve může zachránit lidský život. A transfúzní oddělení před Štědrým dnem nestíhaly. Procedura i s nutným papírováním zabere nanejvýš půl hodiny. Změří vám tlak, teplotu a jde se na věc. Jen tedy vpich je trochu větší než běžnou injekcí.


Ještě minulý týden byly zásoby v mnoha nemocnicích velmi nízké, během pár dní prý ale přišlo tolik lidí, že se zásoby podařilo na většině míst doplnit. "Teď jsme naštěstí v situaci poměrně dobré, myslím, že je to téměř nečekané,“ raduje se primář transfúzního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Jiří Masopust.

Související obsah


"Chodí více lidí než jindy. Před těmi Vánoci byla nálada někomu pomoci a darovat krev,“ doplnil Masopust.


Například v Karviné jsou ale zásoby stále téměř na nule. Tam nepomohly ani Vánoce. Krve je stále akutní nedostatek, nemocnice potřebuje každou skupinu a dárců je tady málo.


Podle odhadů v Česku chybí 200 tisíc dárců. Nejmenší zájem o darování je po novém roce a během letních prázdnin.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Z vraždy mladé irské učitelky byl obviněn Slovák (31)

Z vraždy třiadvacetileté učitelky Ashling Murphyové byl ve středu irskými úřady obviněn slovenský státní příslušník Jozef Puška (31). Podle BBC žil zadržený v Tullamore ve středním Irsku a po sdělení obvinění byl umístěn do vazby. Jeho právník požádal o bezplatnou právní pomoc a tlumočnické služby. Policisté v souvislosti s vraždou zdrželi ještě jednoho podezřelého muže, ten byl propuštěn bez obvinění.

Krátká zpráva

Vůdce gangu pašeráků lidí dostal 15 let vězení

Belgický soud odsoudil šéfa vietnamského gangu pašeráků lidí k 15 letům odnětí svobody a pokutě 920 000 eur. Vo Van Hong (45) byl hlavou skupiny, která byla zodpovědná za úmrtí 39 Vietnamců, kteří byli v říjnu 2019 nalezeni udušení v návěsu kamionu na jihovýchodě Anglie. V loňském roce britský soud odsoudil v této kauze další čtyři podezřelé k trestům odnětí svobody v rozmezí od 13 do 27 let.

Píše se na Deník.cz