Domácí

Pes v hrobě, kočka na střeše. Hasiči jezdí i ke kuriózním zásahům

Pes v hrobě, kočka na střeše. Hasiči jezdí i ke kuriózním zásahům
Zdroj: HZS Středočeského kraje

Kromě náročné rutiny požárů, nehod, povodní či popadaných stromů absolvují hasiči nemálo zásahů, které se dají směle nazvat kuriózními. Jejich nejčastějšími aktéry jsou zvířata.

Na hřbitov hasiči příliš často nevyjíždějí. V květnu tam však spěchala jednotka profesionálů z Kolína. V obci Kbel spadl do starého poškozeného hrobu slepý pes.

“Hasiči odebrali zeminu z částečně zborcené stěny hrobu a za několik minut psa z dvoumetrové hloubky vytáhli a předali majitelce. Na místo se dostavila i starostka obce, která přislíbila zabezpečení hrobu, aby se podobná situace už nemohla opakovat,“ popsal jeden ze seznamu kuriózních zásahů končícího roku Ladislav Holomčík z Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.

Ještě hlouběji se o měsíc později propadla tříletá fenka křížence Mia při procházce ve skalách na Kokořínsku. Skončila uvězněná v úzké skalní rozsedlině asi patnáct metrů hluboko. A následoval ji při snaze o záchranu i její páníček. Oba vysvobodilo hasičské lezecké družstvo z Mělníka. Fenka se zachránci odměnila důkladným olízáním obličeje.

Související obsah

O něco častějšími klientkami hasičů bývají kočky. Jednu z nich zachraňovali ve Stochově na Kladensku tři dny, když vylezla na střechu třípatrového bytového domu. Nepomohl ani čtyřicetimetrový automobilový žebřík. “Když se hasič v koši ke kočce přiblížil, přeběhla na opačnou stranu dlouhé střechy. Po několika pokusech, kdy pokaždé hasiči museli žebřík stáhnout, přejet s ním o několik desítek metrů vedle a opět ustavit, dvouhodinová záchranná akce skončila,“ uvedl Ladislav Holomčík.

Druhý den se vše opakovalo a s nezbedným zvířetem si poradili až třetí den zase hasiči-lezci s horolezeckou výbavou. Další kočka zůstala uvězněná v Kladně v úzké mezeře mezi domy v centru. Nepomohlo nic, hasiči se k ní museli provrtat zdí jednoho z domů.

Související obsah

Ojedinělým zásahem bylo sundávání čerstvě vylíhlých čapích mláďat z pětadvacetimetrového komína v obci Hořátev. Pomocí automobilového žebříku je dostali dolů i s jejich matkou, protože by se o ně po uhynutí samce nedokázala postarat. Díky hasičům čápi přežili a putovali do záchranné stanice pro zvířata.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zůstává v nemocnici, vyšetření nedopadlo, jak se očekávalo

Prezident Miloš Zeman i nadále zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke uvedla, že by hlava státu měla zařízení opustit nejdříve ve středu. Podle dvou zdrojů z Hradu měl být Zeman původně propuštěn už v úterý, nicméně vyšetření nedopadla, jak se očekávalo, informuje Deník N.

Píše se na Deník.cz