Zahraničí

"Všechno se třáslo, bojíme se spát," popisuje Alan otřesy v Chorvatsku

"Všechno se třáslo, bojíme se spát," popisuje Alan otřesy v Chorvatsku
Zdroj: Profimedia

Chorvatsko druhý den po sobě zasáhlo silné zemětřesení, úterní otřesy přesáhly šest stupňů a byly dokonce ještě silnější než ty pondělní. Redakci TN.cz se podařilo získat více svědectví přímo z epicentra přírodní katastrofy.

"Jsem sice v pořádku a dům nemáme poškozený, ale bylo to strašné. Všechno se třáslo, myslela jsem, že to nikdy neskončí a v centru města jsou zničené staré budovy," popsala pro TN.cz třiadvacetiletá Aletea Rogulja Martová, která žije ve městě Sisak. To leží jen několik kilometrů od epicentra otřesů.

Nervy podle ní pořádně pracují. "Díkybohu se nikomu z mých známých nic nestalo. Rok 2020 je hrozný a bojím se, že se to teprve příští rok rozjede. Jsme všichni psychicky zničení," svěřila se mladá Chorvatka.

Pocítili jste otřesy také? Ozvěte se nám na e-mail zpravy@nova.cz. Děkujeme! 

Chvíle hrůzy zažil i Alan Ilijić ze Záhřebu, který je od Sisaku vzdálený asi 60 kilometrů. Děsí ho i to, že se zemětřesení může vrátit. "Trvalo to hrozně dlouho. Všechno se třáslo i tady v Záhřebu. Lidi se bojí jít spát, aby se něco nestalo znovu," přiblížil pro TN.cz.

"Hrál jsem na počítači v prvním patře domu, když se najednou začalo všechno třást. Vstal jsem, začal jsem křičet. Utíkal jsem ven, spadla mi na hlavu skříň a zabarikádovala dveře. Musel jsem je rozbít, abych mohl utéct ven. Je to hrůza. Jsem strašně rád, že už jsem u příbuzných v Záhřebu, v bezpečí. Pořád jsem v hrozném šoku," svěřil se šestnáctiletý Marin Radošević z města Petrinja, které otřesy zasáhly s velkou intenzitou.

Zdroj: TN.cz

To sedmatřicetiletý Dalibor Semak, který pracuje jako voják, očekává, že brzy vyrazí do terénu pomáhat. "Je to hrozné, houpe se nám země pod nohama. Všechno je zničené, jsou mrtví lidé. Jen čekám, až mě každou chvíli služebně povolají," řekl krátce po katastrofě.

Související obsah

Že otřesy zabíjely, uvedl podle portálu Dnevnik starosta otřesy poničeného města Petrinja Darinko Dumbović. Podle něj je obětí dívka.

Podle informací TN.cz se některé rodiny, které bydlí v méně stabilních domech, přesouvají po novějších budov ke svým přátelům či známým. Navíc se mnoho domácností ocitlo bez elektřiny. 

Úterní zemětřesení nicméně nepocítili jen obyvatelé Chorvatska a okolních zemí, zaznamenali ho mimo jiné i lidé v Česku nebo na Slovensku. Zatímco pondělní otřesy u Jadranu měly sílu 5,1, ty úterní podle hlášení seismologů 6,3.

Záběry následků silného zemětřesení v Chorvatsku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz