Domácí

Ohromný kruh kolem Měsíce nad Prahou: Svit prozářil ledové krystaly

Ohromný kruh kolem Měsíce nad Prahou: Svit prozářil ledové krystaly
Zdroj: TN.cz

Nad Českem bylo možné spatřit takzvané měsíční halo, viditelné bylo například v noci na středu. Úkaz se objevuje díky drobným ledovým krystalkům v atmosféře, kterými prochází svit Měsíce. Halové efekty jsou pozorovatelné také kolem Slunce.

Pozorní diváci mohli například v Praze v noci na středu pozorovat nádherný halový jev kolem Měsíce, který byl brzy ráno v úplňku. Obloha byla poměrně jasná, mlhavo mohlo být díky takvazným cirrům, kvůli kterým se objevují halové jevy.

Jedná se o oblaka, která se nachází zhruba v 7 až 12 kilometrech a tvoří je výhradně ledové krystalky. V případě, že krystalky prochází měsíční světlo, láme se a rozkládá se na jednotlivé barvy. Výsledkem je kruh světla okolo naší přírodní družice.

Halových jevů je hned několik, objevovat se mohou u Slunce i Měsíce. Nejčastějším jevem je malé halo, objevovat se ale mohou i například takzvaná parhelia, která vypadají jako dvě světlé skvrny na stranách hala. Dalším příkladem je například halový sloup.

Související obsah

V zimě se mohou hala objevovat i na krystalcích v přízemních vrstvách atmosféry. "Nezřídka se tak stává v okolí lyžařských areálů s provozem sněhových děl, která napomáhají vzniku těchto krystalů," vysvětluje Česká astronomická společnost.

V létě se nad Českem objevilo velmi výrazné sluneční halo:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz