Domácí

Zvířata během Silvestru trpí. Na ohňostroje se připravují i v zoo

Pro zvířata je silvestrovská noc kvůli hlasitým petardám a dělobuchům asi tou nejhorší z celého roku. Letos kvůli pandemii velké organizované ohňostroje nebudou, ale hrozí, že lidé budou ve velkém odpalovat pyrotechniku sami doma. To by mohlo být pro zvířata ještě horší. I proto se je jejich majitelé pokoušejí různými způsoby ochránit a zvláštní opatření přijímají i v zoologických zahradách.

Některé zvířecí druhy, třeba zebry, klokany nebo hrošíky, ošetřovatelé z jihlavské zoo raději zahánějí do vnitřních pavilónů. Silvestrovská noc je pro ně totiž nepříjemná. Lekavé jsou třeba babirusy. Ošetřovatelé je proto raději zavřeli do vnitřních ubikací.

"Nejvíc trpí kopytníci, šelmy, ptáci, klokani a vačnatci obecně,“ vysvětlila zooložka Kateřina Kucírková.

Pyrotechnikou polekaná zvířata by se mohla lehce zranit nebo utéct. Podobné je to i s domácími mazlíčky. Vystresované bývají hlavně kočky a psi.

Související obsah

"Je důležité s nimi být v nějakým klidném prostoru, kde není nic slyšet. Například na chodbě nebo v nějaké zatemněné místnosti. Pokud to nejde, tak použít nějakou medikaci na zklidnění,“ uvedl zoolog Richard Viduna.

Chovatelé i ošetřovatelé v zoologických zahradách doufají, že letošní silvestrovská noc bude díky vládním opatřením přece jenom klidnější než ty předešlé. Pomohlo by to i volně žijícím zvířatům, která bujarými oslavami také velmi trpí.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz