Domácí

Zvýší se v Česku nezaměstnanost? Firmy mají v plánu propouštět

V letošním roce se kvůli pandemii může výrazně zvýšit nezaměstnanost. Podle ekonomů hrozí, že budou chybět sezónní práce ve stavebnictví nebo zemědělství a některé firmy krizi vůbec nepřežijí. Už teď jsou většinou s nabíráním nových zaměstnanců opatrné.

 Česko má stále nejméně nezaměstnaných v Evropě, jenže odborníci předpokládají, že počet lidí bez práce poroste. "Je to věštění z koule, uděláme všechno proto, aby ta nezaměstnanost nenarůstala,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Jen během září a října nahlásilo 41 firem hromadné propouštění. O místo přijdou asi tři tisíce lidí. "Já si myslím, že teprve první tři měsíce budou měsíce, kdy teprve uvidíme skutečný dopad na nezaměstnanost," informoval prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Související obsah


Podle Úřadu práce ČR hromadné propouštění oznámily firmy v oborech jako je kovovýroba, strojírenství nebo v letecké dopravě. "Letiště Praha je nuceno přistoupit k redukci pracovních míst,“ řekla mluvčí Letiště Václava Havla Kateřina Pavlíková.

Největší propouštění chystají firmy v Moravskoslezském kraji, třeba karvinské OKD. "Jedná se zhruba o 750 zaměstnanců. Dvě stovky z nich zůstanou ve státním podniku Diamo. Zbytek je připravován k rozvázání pracovního poměru,“ řekla mluvčí OKD Naďa Chattová.

Související obsah

Na konci října bylo na úřadu práce přes 270 tisíc uchazečů, což je o 75 tisíc víc než loni. Firmy prý nové zaměstnance nabírají pomalu

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz