Domácí

Rok 2021 bude náročný, tvrdí ekonom. Hrozí propouštění i zdražení

Rok 2021 bude náročný, tvrdí ekonom. Hrozí propouštění i zdražení
Zdroj: Getty Images

Domácnosti i jednotlivce čeká náročný příští rok. Tvrdí to ekonom Lukáš Kovanda. Očekává další poklesy příjmů či propouštění z práce, rapidní zdražení některých potravin i nájmů. V roce 2021 navíc přijde několik zásadních změn v oblasti daní a důchodů.

Pro statisíce domácností bude podle odborníků rok 2021 jedním z nejtěžších za posledních deset let. Důvodem jsou dopady poklesu příjmů kvůli koronavirové krizi a hrozba dalšího propouštění. Extrémní propad příjmů zažívají zejména lidé, kteří pracují v cestovním ruchu, gastronomii, ubytovacích a dalších službách, či v oblasti kultury.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy nelze vyloučit ani přechodné rapidní zdražování některých druhů ovoce nebo zeleniny. Podle jeho slov ale nebude zdražení tak citelné jako v roce 2020. Čechům se prodraží také vodné a stočné, a to až o pět procent. Důvodem je mimo jiné uzavření bazénů a sportovních a wellness center, která se za běžného stavu s firmami a domácnostmi "dělí" o spotřebu vody.

Související obsah

Podle Kovandy o zhruba pět procent poroste také nájemné. Příznivý bude naopak vývoj cen energií, zejména elektřiny, která může zlevnit až o 10 %. Levnější by měl být dle odhadů odborníků také plyn.

Rok 2021 přinese celou řadu změn. Jednou z hlavních je zrušení superhrubé mzdy. Od ledna se tak bude zaměstnancům 15procentní daň počítat z hrubé mzdy. Změna se projeví ve výplatě za leden, tedy v únoru. Dojde také ke zvýšení slevy na poplatníka z původních 24 840 na 27 840 korun.

O kolik se vám zvýší čistá mzda, si můžete spočítat na KALKULAČCE ZDE.

Související obsah

Mění se také výše důchodů. "Lidé pobírající starobní, invalidní, vdovský, vdovecký nebo sirotčí důchod mohou v roce 2021 počítat s jeho poměrně citelným navýšením, které plyne ze zákona (tzv. valorizace). Základní výměra starobního důchodu vzroste o 60 korun, avšak procentní výměra hned o 7,1 procenta, což je nejvíce za poslední řadu let," tvrdí Kovanda.

Spočítat, o kolik se vám od ledna zvýší penze, si můžete na KALKULAČCE ZDE.

Lidem, kteří během posledních tří měsíců roku 2020 dosáhnou důchodového věku, se vyplatí nechat si přiznat důchod ještě v tomto roce. "Důchod přiznaný v roce 2020 a následně v lednu 2021 valorizovaný, je totiž ve většině případů vyšší než důchod přiznaný až v roce 2021," vysvětluje ekonom.

Související obsah

 

Pokud se lidé rozhodnou tuto možnost využít, musí požádat o přiznání starobního důchodu nejpozději k 31. prosinci 2020. Změn se dočkají také živnostníci. Vláda schválila tzv. paušální daň pro ty, jejichž příjmy v roce 2020 nepřesáhly jeden milion korun.Od příštího roku se také snižuje spotřební daň u motorové nafty, a naopak zvyšuje spotřební daň z cigaret. Nafta zlevní o zhruba 90 haléřů za litr, cigarety podraží o přibližně osm korun za krabičku.

Reportérka Bára Divišová shrnula, jaké změny daňový balíček příští rok přinese:

V roce 2021 si Češi polepší o tisíce korun. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz