Domácí

Babiš prozradil, kdy se Zeman nechá naočkovat. "Nebude si vybírat," řekl

V neděli odpoledne se sešel premiér Andrej Babiš (ANO) s prezidentem Milošem Zemanem při tradičním novoročním obědu v Lánech. Po kritice se premiér s prezidentem rozhodli poobědvat jen ve dvou bez rodin. Projednali spolu situaci kolem epidemie koronaviru a Zemanovo očkování, která má proběhnout v polovině ledna.

Hlavním tématem hovoru při tradičním novoročním obědu premiéra s prezidentem byla epidemie koronaviru v České republice a s ní související očkování. "Já jsem pana prezidenta ubezpečil, že vláda bude bojovat nejen proti pandemii, ale i ekonomickým dopadům," prohlásil Babiš.

"Obě věci zvládneme, když budeme očkovat včas a budeme pokračovat v antigenních testech. Doufejme, že se po 10. lednu čísla vylepší," pokračoval. "Jsem optimista, myslím, že to můžeme zvládnout," dodal.

Prezident se podle něj nechá naočkovat ve druhé polovině ledna, poté, co absolvuje pravidelnou lékařskou prohlídku. Dostane vakcínu, která bude k dispozici. "Takže si nebude vybírat," dodal Babiš.

Ještě než se premiér vydal na schůzku s prezidentem do Lán, oznámil, že se 15. ledna spustí rezervační systém na očkování proti covidu-19. Zatím se do něj budou moci přihlásit pouze senioři starší 80. let. Pro zbytek veřejnosti bude k dispozici od 1. ledna.

Téma termínu podzimních voleb ale Zeman s Babišem na obědě úplně opomenuli. "Vidíte, na to jsme zapomněli, když nad tím přemýšlím. Dotkli jsme se toho okrajově," odpověděl na dotaz novinářů. V souvislosti s tím se vyjádřil, že se hnutí ANO nechce před volbami soustředit jen na kampaň. "Budeme pracovat do posledního dne," prohlásil.

Související obsah

Na tiskové konferenci Babiš rovněž uvedl, že se v pondělí sejde vláda. "Ministr Blatný musí přijít s další vizí, co s těmi opatřeními, a se strategií očkování. Je potřeba tam vychytat detaily," vysvětlil.

Původně se měl tradiční novoroční oběd konat s rodinami prezidenta a premiéra. S tím ale nesouhlasila řada politiků. “Obyčejný smrtelník málem nenavštíví ani vlastní matku, ale naši národní výtečníci jistě dostanou od ministra zdravotnictví výjimku,“ napsal rozhořčeně na svůj twitter poslanec TOP 09 Tomáš Czernin.

Po kritice tak premiér otočil a s hlavou státu se dohodli, že se sejdou sami. "Já jsem se s panem prezidentem domluvil, že se setkáme jenom my dva, abychom dodrželi tradici. S rodinami se setkáme v lepších časech,“ řekl Babiš televizi Nova.

Babiš se původně hájil, že jde o návštěvu v domácnosti. A ty, navzdory nepříznivé epidemické situaci, zakázané nejsou.

Ministerstvo vnitra nicméně na svém covidovém webu uvádí: "V současné době je výrazně omezen volný pohyb osob. Z těchto důvodů není povoleno se stýkat s osobami, které nejsou členy vaší domácnosti či rodiny. Není povoleno pořádat či se účastnit večírků, větších setkání ani oslav.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz