Domácí

Měly jít k zemi, nakonec ale drážní domky může spasit zájem lidí i obcí

Správa železnic měla v plánu zbourat víc než sedm desítek nádražních objektů. Prý se jedná o budovy ve špatném technickém stavu. Jenže některé obce nebo i soukromé osoby mají zájem si objekty pronajmout, a tak Správa železnic začala u některých budov uvažovat o jejich dalším využití.

V bývalé výpravní budově v Lovčicích na Královéhradecku do konce roku ještě bydleli podnájemníci. Nyní jsou už pryč a ortel má budova zpečetěný, Správa železnic ji zbourá. Podle některých zaměstnanců železnice je to škoda, budova by prý ještě posloužila.

K zemi má jít i železniční sociální zázemí v Převýšově, zastávka v Lanšperku nebo strážní domek v Letohradu. I ten byl donedávna obydlený, dokonce má nová plastová okna.

Ještě koncem roku Správa železnic o ničem jiném než o demolici více než sedmi desítek zastávek, drážních stanic nebo strážních domků neuvažovala.

Související obsah

"Jsou ve špatném stavu s nevyhovujícími inženýrskými sítěmi, občas stojí na nevyhovujícím místě," popsala mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Teď ale možná některé z budov přežijí. Projevily o ně zájem obce nebo soukromí zájemci. Podle Friebové správa uvažuje o dalším ekonomickém využití drážních budov.

V Litomyšli starosta už rok bojuje, aby přežila i industriální budova s vodárnou. Zájemců o pronájem je prý několik.

Související obsah

"Byla by to velká škoda, je to poslední industriální budova ve městě. Řešíme, jestli by bylo možné to pronajmout a pak přepronajmout od města, třeba na muzeum," vyjádřil se starosta Litomyšli Daniel Brýdl.

Správa železnic krátce před Vánocemi vypsala soutěž na firmu, která v rámci projektu zhodnotí, kolik budov nakonec půjde k zemi a kolik jich ještě může vydělávat.

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz