Domácí

Praví houbaři míří do lesa i v lednu. Některým druhům hub mrazy nevadí

Jen ti nejvěrnější houbaři se v tuto dobu vydávají do lesů. Vědí totiž, co mají hledat. Podle mykologů se v mrazech daří více než 10 druhům jedlých hub. A jednu nespornou výhodu zimní houbaření má – úlovky nejsou červivé.

Penízovce sametonohé se jinak říká vánoční houba. A patří teď v našich lesích mezi nejrozšířenější jedlé houby. Je velmi odolná a daří se jí v mrazech.

"Zastavuje svůj růst až při minus deseti stupních Celsia. Když zmrzne, je pak schopná dál růst. Roztaje a pokračuje v růstu," popsal amatérský mykolog Tomáš Janda.

Pan Janda, se kterým se reportér TV Nova vydal do lesa u Chebu, houby rád fotografuje. Snad proto se mu zatajil dech, když našel raritu mezi zimními houbami. Jde o vzácného ohnivce rakouského, typického výraznou červenou barvou.

Související obsah

Ale pozor – tato houba jedlá není. Nepřítelem zimního houbaření je samozřejmě sníh. Houby se pak hledají mnohem obtížněji. "Najít je pod haldami sněhu je opravdu velmi obtížné. Takže teď je toho sněhu rámcově tak akorát," vysvětlil amatérský mykolog.

Další populární zimní houbou, na které si pochutnáte, je hlíva ústřičná. "Je poživatelná za syrova. Do salátů. Suší se. Děla se z ní prášek. Měla by zvyšovat imunitu lidského organismu," vyjmenoval Janda.

Související obsah

Houba ale pod sněhem téměř nebyla vidět. Další známé jedlé houby, kterým se daří v zimě, jako jsou Jidášovo ucho nebo pařezník pozdní, se reportérovi ve společnosti pana Jandy najít nepodařilo.

"Pařezník je podobný hlívě. Říká se ale, že má žraločí kůži. Používá se v "číně" kupříkladu. Do salátu. On příliš chuti nemá, je ale křupavý," popsal mykolog.

Pokud si najdete čas, určitě zimní houbaření zkuste. Jen se připravte na mnohdy krkolomnou cestu. Zimní houby totiž zpravidla rostou na pokácených stromech.

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz