Krimi

Vyděračské e-maily cílí na Čechy! Vyhrožují natočením v citlivé situaci

Další vlna podvodných a vyděračských e-mailů cílí na české uživatele internetu. Adresáty se snaží přesvědčit, že má útočník přístup k jejich webkameře a natočil je. Čechy před touto skutečností varuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

"E-maily jsou ve všech případech odeslány z podvržené adresy, že na první pohled vypadá, že adresát je shodný s odesílatelem. Předměty e-mailů typicky obsahují adresu příjemce a jsou nazvané oznámení, poslední varování, poslední upozornění a podobně,“ informoval úřad na svých webových stránkách.


Zprávy jsou navíc napsány relativně kvalitní češtinou a požadují platbu v bitcoinech nebo eurech do 24, nebo případně do 48 hodin.

Související obsah


Podle NÚKIB se ve všech evidovaných případech jedná o podvody, kdy útočník nezískal žádný přístup k účtu dotyčného člověka, ani nemá nic natočené. "Jedná se pouze o snahu vyděsit příjemce a přinutit ho k platbě,“ doplňují odborníci.


V žádném případě by však lidé na e-mail neměli reagovat a neposílat na uvedenou bitcoin adresu peníze. Podobným případem se Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost zabývat loni v dubnu. Jak vyděračský e-mail vypadá, se můžete podívat zde.

Podvodné e-maily zaplavily Česko. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Televizní noviny se těší vysoké sledovanosti

TV Nova potvrdila pozici jedničky na televizním trhu, když její hlavní zpravodajská relace Televizní noviny zaznamenala minulý týden v pondělí rekordní podíl na sledovanosti. Televizní noviny dosáhly ve všední dny minulého týdne průměrného podílu na sledovanosti 39,93 % diváků v CS 15-54. V kategorii 4+ sledovalo Televizní noviny každý všední den průměrně 1 570 000 lidí. Rekordní podíl na sledovanosti v letošní podzimní sezóně zaznamenaly Televizní noviny v pondělí 22. listopadu 2021, když dosáhly 43,27% share v cílové skupině 15-54. Nejsledovanějším pořadem televizního trhu uplynulého týdne v hlavních cílových skupinách se staly Televizní noviny ze čtvrtka 25. listopadu 2021 - nenechalo si je ujít 1 695 000 diváků starších 4 let.

Krátká zpráva

V Hrabalově chatě bude muzeum

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo odkup chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Chata, ve které spisovatel žil a tvořil, odkoupí kraj za 9 900 000 Kč. Cílem je otevřít toto významné místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. V plném provozu by výstava v chatě měla být v roce 2024.

Píše se na Deník.cz