Domácí

Chyba! Stovky lidí dostaly SMS s výsledky covid testů už podruhé

Několik stovek lidí omylem dostalo už podruhé SMS z Fakultní nemocnice Brno s výsledkem testu na covid-19. Stejnou esemesku přitom dostali už vloni krátce poté, co v tomto zdravotnickém zařízení podstoupili vyšetření. Nemocnice se za omyl omlouvá.

Stovky přinejmenším udivených tváří má na svědomí chyba, která se stala v úterý ve Fakultní nemocnici Brno. Nechtěným propojením dvou technických systémů se stalo, že z tohoto zdravotnického zařízení byly lidem znovu rozeslány textové zprávy s výsledkem loňského vyšetření na koronavirus. 

"Mrzí nás to a omlouváme se. V rámci uzavírání roku se stalo, že se dva oddělené systémy propojily a došlo k chybě," vysvětlila TN.cz mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá s tím, že takové pochybení se v Brně stalo poprvé. Zdůraznila, že nešlo o chybu konkrétního pracovníka, podle ní to byla výhradně technická záležitost.

Související obsah

Na omylem rozeslané esemesky se přišlo brzy, protože součástí pravidelného testování systému je i to, že technici si nechávají na své mobily posílat zkušební SMS zprávy, aby viděli, jak systém v praxi funguje. Také oni proto byli mezi těmi, kteří omylem znovu dostali vyrozumění o výsledku testů.

Nejprve se lekli, že opakovanou SMS zprávu omylem dostalo podruhé všech zhruba 17 tisíc lidí, kteří v brněnské nemocnici vloni prošli testováním na covid-19. Při rozesílání omluvných esemesek ale odpoledne s ulehčením zjistili, že systém stihl odeslat jen necelou tisícovku textových zpráv.

"V každém případě všem omylem obeslaným patří naše omluva," poznamenala mluvčí nemocnice s tím, že esemesky zatím nevzbudily žádné agresivní reakce příjemců. Na FN Brno se v úterý odpoledne obrátilo jen pár jednotlivců, kterým SMS s výsledkem testu přišla omylem podruhé.

Fakultní nemocnice Brno rozesílá informace o výsledcích testů prostřednictvím SMS už od loňského jara, kdy se v ČR začalo s PCR testováním. Na podzim se k tomu přidaly i antigenní testy, přičemž technici ladí systém tak, aby lidé dostávali výsledky co nejrychleji. "SMS se automaticky odesílá už ve chvíli, kdy laborant zadá výsledek do systému. Není tedy zapotřebí, aby někam musel zadávat výsledky podruhé," popsala mluvčí vylepšování komunikačního toku ve FN Brno.

Podívejte se, jak v Brně vypadalo plošné testování dobrovolníků na koronavirus:

TN.cz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz