Koronavirus

Zmatky kolem covidu-19. V restrikcích se orientuje jen polovina Čechů

Zmatky kolem covidu-19. V restrikcích se orientuje jen polovina Čechů
Zdroj: Profimedia

Kvůli šíření koronaviru vláda v České republice zpřísňuje a upravuje jednotlivá omezení, která mají pomoci v boji proti viru. Jen polovina Čechů se dobře orientuje ve vládních restrikcích. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) a agentury Median z přelomu listopadu a prosince roku 2020.

Více než tři čtvrtiny české společnosti uvádí, že se dobře orientuje ve způsobech, jak se chránit proti koronaviru. O aktuální situaci a šíření covidu-19 je podle výzkumu dobře informována více než polovina lidí (55 %) v Česku.


Jen 49 % procent účastníků výzkumu však potvrdilo, že se dobře orientuje v omezeních, která vláda zavedla v boji proti šíření koronaviru. Necelé tři desetiny (29 %) se orientují tak napůl a pětina (20 %) dokonce špatně.

Související obsah


"Nejhůře se lidé orientují v ekonomické podpoře, kterou kabinet poskytuje, dobrou obeznámenost o informacích v této podpoře uvedla méně než třetina občanů (29 %),“ tvrdí odborníci.


Nejvíce se Češi obávají v souvislosti s pandemií o své zdraví a zdraví svých blízkých, navíc mají strach ze zhoršení ekonomické situace země, čehož se bojí asi polovina dotázaných. Tři čtvrtiny lidí mají také obavy z omezení péče o jiné pacienty, než jsou ti nakažení covidem-19.

Obava lidí byla v tomto průzkumu na podobné úrovni, jako při předchozím zkoumání v květnu roku 2020. Tehdy pomalu končila první vlna covidu-19. Průzkum experti prováděli v období od 20. listopadu do 8. prosince 2020. Účastnilo se ho 1024 lidí starších 18 let.

Seniorka se bála covidu-19, proto vypila dezinfekci. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz