USA

Šokující, velezrada, ostudné! Politici odsuzují násilnosti v americkém Senátu

Středeční události v budově Kapitolu provázející formální vyhlášení vítěze amerických prezidentských voleb odsoudili prostřednictvím twitteru přední čeští i světoví státníci. Bývalý prezident USA Barack Obama dokonce neváhal ve svém prohlášení označit události ve Washingtonu jako okamžik velké potupy a hanby.

Otřesné události, ke kterým došlo ve středu v sídle amerického Senátu, se večer prostřednictvím sociálních sítí vyjádřila řada českých politiků. Premiér Andrej Babiš (ANO) vidí v násilném obsazení kapitolu “ bezprecedentní útok na demokracii, při kterém zemřeli čtyři lidé.“

“Scény z Kapitolu jsou šokující. Ukazují, kam až vede politika eskalace napětí ve společnosti, snaha o polarizaci a naprostá neochota přijmout výsledek demokratických voleb,“ uvedl na svém twitteru ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že doufá, že bezpečnostní složky znovu obnoví pořádek.

Související obsah

Násilné vtrhnutí Trumpových příznivců do budovy Kapitolu odsoudil i jeho stranický kolega ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Podle jeho slov nejsou rabování a násilnosti dobrým příkladem pro země, kde demokracie musí o své místo na slunci tvrdě bojovat. Podle šéfa resortu zahraničí by Češi žijící v Americe měli dodržovat a respektovat nařízení úřadů a neúčastnit se těchto shromáždění.

Podívejte se na celé vyjádření ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka:

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek zase přirovnal události ve Washingtonu k velezradě. “Ostatně se domnívám, že když státník v demokratické zemi poštve lůzu proti zákonodárné moci zvolené ve volbách, je to velezrada,“ napsal před půlnocí na svůj twitter.

Podle Petra Fialy (ODS) Trumpova neochota přiznat porážku a předat prezidentský úřad ohrožuje základní principy americké ústavy.

 

Z čelních evropských představitelů odsoudil nepokoje na Capitol Hill mimo jiné i premiér Spojeného království Boris Johnson, který projevy násilí označil za “ostudné“. Podle něj je zásadní, aby došlo k mírumilovnému a spořádanému předání moci.

Rakouský spolkový kancléř Sebastian Kurz označil scény ve Washingtonu za šokující a za nepřijatelný útoku na demokracii. “ Musí být zajištěno pokojné a řádné předání moci,“ napsal na svůj twitter.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve svém příspěvku na twitteru uvedla, že “pohrdání demokratickými institucemi narušuje práva občanů a může podkopávat politický řád.“ I ona doufá v brzké obnovení demokratického a mírového procesu.

Na nepokoje ve Washingtonu zareagoval i německý ministr zahraničních věcí Heiko Mass, který uvedl, že “ Pohrdání demokratickými institucemi je zničující a dodal, že Trump a jeho stoupenci by měli konečně přijmout rozhodnutí amerických voličů a přestat pošlapávat demokracii.

K útoku se už vyjádřil i bývalý americký prezident Barack Obama. Ve svém prohlášení prosil republikány, aby „zvolili realitu a učinili první kroky k uhašení plamenů“. "Dějiny si právem budou pamatovat dnešní násilí v Kapitolu, podněcované sedícím prezidentem, který nadále nepodloženě lže o výsledku zákonných voleb, jako okamžik velké potupy a hanby pro náš národ," uvedl mimo jiné Obama.

Obamův předchůdce George W. Bush vydal prohlášení, ve kterém apeluje na Američany, že “je základní odpovědností každého vlasteneckého občana podporovat vládu zákona. Povstání by podle jeho slov mohlo vážně poškodit národ a jeho pověst.

 Před budovou Kapitolu zasahovaly stovky policistů:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz