Zahraničí

Kapitol obsadili příznivci Trumpa, po střelbě je vážně zraněná žena!

Obě komory Kongresu Spojených států ve středu měly prohlásit oficiálním vítězem amerických prezidentských voleb Joea Bidena. Jednání ovšem muselo být přerušeno poté, co do budovy vnikli příznivci končícího prezidenta, když předtím prolomili policejní zátarasy. Na místě se i střílelo, zemřeli čtyři lidé, další se zranili. Útok na Kapitol odsoudil v projevu po 22. hodině našeho času sám Joe Biden. Donald Trump zopakoval, že volby druhá strana ukradla.

"Obrázky chaosu z Washingtonu neodrážejí to, jaká Amerika opravdu je. Jde jen o malou skupinu extrémistů," má jasno Biden. Dav vyzval, aby se z Kapitolu stáhl. A apeloval na Donalda Trumpa, aby vystouil v televizi a vyzval "k ukončení obléhání." Události v Kapitolu označil za temnou chvíli a připomněl, že "svět se dívá."

Trump krátce na to vyvěsil na svém twitteru minutový předtočený projev. "Cítím vaši bolest, měli jsme volby, které nám ukradli. Vyhráli jsme s přehledem a všichni to vědí. Ale teď musíte jít domů, musíme mít mír, musíme ctít zákon a pořádek. Nechceme, aby se někomu něco stalo," řekl Trump.

Vzápětí ale zopakoval, že volby provázely podvody. Pak opět  pronesl, aby lidé šli domů. "Milujeme vás, jste velmi výjimeční," dodal prezident. Twitter pod video okamžitě přidal varování, že volební podvody nejsou potvrzené a omezil u něj interakce s odkazem na "riziko násilí."

Kongresmanka Ilhan Omarová napsala, že chystá podklady pro impeachment (zbavení funkce) Donalda Trumpa. "Nemůžeme dovolit, aby zůstal v úřadu, je to otázka zachování naší republiky a musíme dostát své přísaze," myslí si. Joe Biden by přitom měl na Trumpovo místo nastoupit za dva týdny.

Při násilnostech uvnitř kapitolu byla podle Fox News postřelena policisty do hrudi žena. Podle MSNBC zraněnou odvážel z místa zdravotnický personál, zatímco jí poskytoval první pomoc. Stanice NBC později informovala, že žena svým zraněním podlehla. V kritickém stavu byl podle CNN převezen do nemocnice i čtyřiadvacetiletý muž, který se zřítil z lešení na západní straně kapitolu. Policejní prezident Washingtonu, D.C. Robert Contee uvedl, že v nemocnicích zemřeli ještě další tři lidé, kteří museli být hospitalizování po nepokojích v budově Kapitolu.

Podle svědectví přímo z vnitřku Kapitolu se někteří zákonodárci museli i se svým personálem zavřít a zamknout v kancelářích. "Právě jsem musela evakuovat kancelář, protože před ní byla hlášena trubková bomba. A slyším něco, co zní jako výstřely," popsala na twitteru kongresmanka Elaine Luria.

Po 21. hodině našeho času vyzval ke klidu přímo Donald Trump, jehož přívrženci do Kapitolu pronikli. "Žádám všechny v Kapitolu, aby se chovali mírumilovně. Žádné násilí! Pamatujte, že my jsme strana práva a pořádku," napsal na twitteru.

 

Ještě příkřejší byl americký viceprezident Mike Pence. "Pokojně protestovat je právo každého Američana, ale tenhle útok na náš Kapitol nebudeme tolerovat. A každý, kdo je do něj zapletený, bude stíhaný v maximální míře tak, jak to umožňuje zákon," rozzuřil se.

CNN uvedla, že Trumpovi příznivci pronikli i přímo do jednacích sálů a přítomní policisté museli tasit služební zbraně. Na sociálních sítích se zase objevila videa, na nichž se lidé s muži zákona uvnitř Kapitolu perou a přetlačují. Jiní demonstranti se uvnitř sídla Kongresu fotí a skandují: "My chceme Trumpa!"

Situace na místě je velice vypjatá, britská BBC po 20. hodině našeho času napsala, že přiznivci Trumpa prolomili bariéry rozestavěné kolem Kapitolu (sídla Kongresu), šplhají po budově a snaží se dostat dovnitř. To se jim následně podařilo. Jednání zákonodárců tak musela být přerušena.

Záběry z Washingtonu šokovaly svět. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat:

Předsedkyně Sněmovny Nancy Pelosi večer oznámila, že vedoucí představitelé Kongresu se rozhodli pokračovat ve společném zasedání, aby potvrdili vítězství nově zvoleného prezidenta Joe Bidena, jakmile bude budova Kapitolu opět bezpečná. Bezpečnostním složkám se podařilo situaci uklidnit a budovu vyklidit.

V minulosti bylo potvrzení vítěze voleb spíše formalita. Všech 535 kongresmanů se sešlo a oficiálně bez dlouhých průtahů potvrdilo vítěze. Letos je ale všechno jinak. Část republikánských kongresmanů se prý chystala volbu zkomplikovat. Vše po vzoru muže, kterému většina republikánské strany leží u nohou.

"Účastnil jsem se dvou voleb a oboje jsem vyhrál. A ty druhé jsem vyhrál o hodně víc než ty první. Všichni, kdo jsme dnes tady, víme, že vítězství nám ukradli drzí radikálně levicoví demokraté a lživá média," prohlašoval Donald Trump před vypuknutím násilných protestů ke svým podporovatelům.

Související obsah

Jeho příznivci se od úterý scházeli před Bílým domem. Ve středu odpoledne mezi ně, krytý stěnou z plexiskla a s mikrofonem, zavítal i on sám.

Útok na Kapitol začal hodinu poté, co Trump vyřkl výzvu ke svým příznivcům:

O pár ulic dál zasedání Kongresu předsedal viceprezident Mike Pence. Právě ten by měl být tím, kdo nového prezidenta ve středu večer oficiálně potvrdí. "Doufám, že náš skvělý viceprezident se za nás postaví. Je to skvělý chlap. Samozřejmě pokud to nevyjde, nebudu ho mít tak rád," řekl Trump.

Poslechněte si názor amerikanisty Jakuba Lepše:

Související obsah

Po projevu Trumpa před Bílým domem se dav dal do pohybu. Došel před budovu Kongresu. Tam se abecedně po jednotlivých státech sčítají hlasy volitelů za jednotlivé státy. Během čtení může kterýkoliv z kongresmanů vznést námitku. A očekává se, že několik republikánů to skutečně udělá a hlasování se tak protáhne.

Shromáždění na podporu Donalda Trumpa doprovázely už v noci násilnosti. Jeho příznivci se střetli s policií. Starostka povolala do města preventivně národní gardu a vyzvala obyvatele, aby se vyhnuli cestám do centra.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz