Domácí

Dobrá zpráva pro obchodníky s vepřovým: africký mor se ČR vyhýbá

Česko nadále zůstává zemí, kde se nevyskytuje africký mor prasat. Státní veterinární správa (SVS) zveřejnila první výsledky cíleného boje proti šíření afrického moru na Liberecku a na Ústecku. Nákaza se šíří v Polsku i v Německu a postoupila do blízkosti státních hranic s ČR.

Vzorky ze 600 kusů divokých prasat zajistili myslivci do konce loňského roku. Podle SVS přitom začali s intenzivním odlovem možných přenašečů afrického moru v polovině listopadu.

"Bylo zastřeleno 573 prasat, dalších 26 kusů bylo nalezeno. Všechny vyšetřené vzorky jsou negativní," konstatoval mluvčí veterinární správy Petr Majer s tím, že stát za to myslivcům vyplatí 1,25 milionu korun. Za zastřeleného divočáka dostávají 2000 korun, nalezené tělo uhynulého kusu jim do peněženek přinese 3000 korun.

Související obsah

Africký mor prasat byl v Česku prokázán naposledy před dvěma lety. Od roku 2019 je ČR zemí bez této nákazy, což je důležité hlavně pro české producenty vepřového masa. Ti mohou bez omezení obchodovat s jinými zeměmi.

Podívejte se, jak se africký mor promítl do zdražení vepřového masa:

zv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz