Domácí

Cestovky sotva přežívají, nemají ani na pojistku. Polovině hrozí krach

Cestovní kanceláře bojují o přežití. Než začnou prodávat zájezdy, musejí být ze zákona pojištěné proti úpadku. Jenže na drahé pojištění si za minulý rok často ani nevydělaly. Podle odborníků hrozí, že některé začnou prodávat zájezdy i bez pojištění. Kdo si je koupí, riskuje, že za zaplacený zájezd, kdyby se neuskutečnil, peníze zpátky nikdy nedostane.

Dříve se o cestovní kanceláře pojišťovny přetahovaly, dnes si pečlivě a zdlouhavě klienty vybírají. "Je to pro nás kruté zjištění. Pojišťovny vlastně vzaly riziko roku 2020, to riskantní, a obraty z roku 2019. Tohle daly dohromady a tím zvedly pojištění až o 50 %," tvrdí místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

"Cestovní kanceláře tak musí počítat s tím, že je to o 50 až 100 % dražší," řekl Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV pojišťovny.

V roce 2019 vycestovalo na dovolenou téměř 5 milionů Čechů. Pro letošní rok jsou vyhlídky horší, klienti cestovních kanceláří, které nemají patřičné pojištění, mohou cestovat maximálně prstem po mapě.

Související obsah

Výhodu mají velké cestovní kanceláře se silným investorem nebo zahraničním majitelem. "My se sjednáním pojištění problém neměli, ale samozřejmě pojišťovny jsou opatrnější, zaznamenali jsme, že některé subjekty takový problém mají," přiznal mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

"V současné situaci a z ní vyplývajících rizik jsou analýzy všech cestovních kanceláří důkladnější než v minulých letech. My pojištění uzavřeno máme," popsala mluvčí CK Čedok Eva Němečková.

Související obsah

"Evidujeme zvýšený počet dotazů, jestli máme uzavřenou pojistku. Takové informace najdou naši klienti na našem webu," shrnul Petr Kostka, mluvčí CK Exim Tours. Pro klienty je informace, jestli má "jejich" cestovka pojištění, dle jejich vyjádření pro TV Nova naprosto nezbytná.

Naopak u malých a středně velkých cestovních kanceláří je situace naprosto odlišná. "Dříve to byla záležitost jednoho týdne, teď se to vleče více jak měsíc. Měsíc vyřizujeme tu pojistku," svěřil se TV Nova Daniel Rejhons z CK Dezka.

Související obsah

"Ta výše pojistného se odvíjí čistě od dohody mezi CK a pojišťovnou. Nicméně v rámci jednání s asociacemi CK a pojišťoven se projednává možnost státní záruky o spoluúčasti pojišťoven," řekl tiskový mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

Podle nejčernějšího možného scénáře v letošním roce může svou činnost ukončit až 50 % cestovních kanceláří.

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zůstává v nemocnici, vyšetření nedopadlo, jak se očekávalo

Prezident Miloš Zeman i nadále zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke uvedla, že by hlava státu měla zařízení opustit nejdříve ve středu. Podle dvou zdrojů z Hradu měl být Zeman původně propuštěn už v úterý, nicméně vyšetření nedopadla, jak se očekávalo, informuje Deník N.

Píše se na Deník.cz