Naše Česko

Začalo sčítání ptáků na krmítkách. Jak ho jednoduše vyrobit? NÁVOD

V Česku začalo v pátek celorepublikové sčítání ptáků na krmítkách. Zapojit se může každý, kdo ho má na zahradě nebo se k němu dostane třeba v parku. Můžete si ale vyrobit vlastní krmítko z věcí, které máte běžně doma.

"Stačí tento víkend od 8. do 10. ledna pozorovat ptáky na vlastním krmítku, člověk hodinu pozoruje ptáky, kteří přilétají a napíše si počty, od kterého druhu tam kolik přilétlo," vysvětlil Jiří Šafránek, místopředseda Moravského ornitologického spolku. Výsledky je pak potřeba zaslat přes tento formulář.

Odborníci díky tomu získají informace o počtu a druzích ptáků, kteří se v Česku během zimy slétají na krmítka. Některé druhy prý u nás vymírají. "U zvonků je ten pokles markantní, jsou to opravdu desítky procent. V minulosti byla běžná hejna 30 až 40 zvonků na krmítku, dneska když lidé hlásí pět, tak je to úspěch," prohlásil ornitolog Václav Beran.

Související obsah

Pokud byste se chtěli do sčítání zapojit i vy, ale ještě nemáte krmítko, máme pro vás pár tipů na jeho výrobu. Stačí pouze zavařovací sklenice, provázek a vařečka. Provázkem přivážete vařečku ke sklenici a máte krmítko. Podívejte se, jak na to, v reportáži výše.

Další jednoduchá krmítka, která se dají vyrobit, jsou tuková. Zkrátka a jednoduše rozpustíte nějaký tuk -například kokosový nebo třeba i hovězí, dáte do něj nějaká semínka, provázek a necháte ztuhnout. Pak už stačí jen zavěsit.

Krmítko můžete vytvořit i z pomeranče. Stačí ho vymačkat, do slupky nasypat semínka ideálně i v nějakém loji a po stranách propíchnout. Do děr patří provázek na zavěšení, můžete vytvořit i další otvory na klacík, který může sloužit jako bidýlko. Jen je potřeba pak kontrolovat, aby slupka neshnila.

Související obsah

Jako základ k výrobě krmítka se dá použít i kokosová skořápka nebo menší květináč. Připevněte na něj provázek k zavěšení na větev a pak už stačí jen naplnit krmnou směsí a zavěsit na vhodné místo.

Zdroj: Profimedia

Krmítko by mělo být alespoň 1,5 metru nad zemí. Je do něj potřeba krmení doplňovat pravidelně, protože si ptáčci zvyknou, že u vás vždy potravu najdou. Kdo nemá zahradu, může krmítko umístit na balkon. Pokud je krytý, nemusí mít krmítko ani vlastní stříšku, stačí jednoduchý dřevěný tác.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz