Zahraničí

Španělsko v sevření bouře Filomena! Kvůli počasí zemřeli už tři lidé

Bouře Filomena tvrdě udeřila zejména ve Španělsku, stovky lidí zůstaly uvězněny na silnicích ve svých autech, uzavřeno bylo madridské letiště. Meteorologové předpokládají, že během dne připadne dalších 20 centimetrů sněhu. V mnoha regionech byl vyhlášen nejvyšší stupeň varování. V souvislosti s počasím již zemřeli tři lidé.

Sněhová bouře o sobě dala na Pyrenejském poloostrově pořádně vědět. Úřady hovoří o rekordním množství sněhu za posledních 50 let, kvůli sněhové bouři podle portálu El País zemřeli nejméně tři lidé.

Stovky řidičů uvízly na zapadaných silnicích, z aut je i během noci odváželi vojáci, kteří přispěchali na pomoc. V hlavním městě musela auta používat řetězy.

Letiště v Madridu se uzavřelo už v pátek večer, nepředpokládá se, že by byl během soboty obnovený provoz. Velká zpoždění i rušení spojů zažívá také železniční a námořní doprava.

Madridské úřady požádaly obyvatele, aby raději zůstávali doma kvůli padajícím větvím a stromům či drolícímu se zdivu, které tíží ohromné množství sněhu. Univerzity a školy zůstanou v pondělí a úterý zavřené.

"Pokusme se vyhnout cestování a dbejme pokynů záchranných služeb. Buďme extrémně obezřetní tváří v tvář bouři Filomena," zveřejnil premiér Pedro Sanchéz a zároveň poděkoval záchranným složkám za nasazení.

Související obsah

V souvislosti s počasím již zemřeli ve Španělsku od začátku řádění bouře nejméně tři lidé. Ve městě Calatayud nalezli muže bez domova, který pravděpodobně umrzl, u obce Mijas pak strhl proud rozvodněné řeky auto, ve kterém zůstali uvězněni dva lidé, uvádí El País.

Situace se navíc podle meteorologů v nejbližších hodinách a dnech nezlepší, jen v sobotu by mělo místy připadnout dalších 20 centimetrů sněhu, vyhlášena proto byla nejpřísnější výstraha.

Počasí si vybralo svou daň také v lyžařském středisku Norilsk na Sibiři. Pod lavinou zemřeli tři lidé, včetně ročního miminka. Život čtrnáctiletého chlapce se ruským záchranářům podařilo zachránit a skončil na jednotce intenzivní péče se zlomeninami a omrzlinami.

Nečekanou nadílku si užívali lidé v Madridu:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz