Domácí

Klaus na demonstraci: Zázračná vakcína neexistuje, očkovat se nenechám

V Praze se v neděli sešly tisíce lidí, aby protestovaly proti bezpečnostním opatřením. Mnozí z demonstrantů nedodržovali rozestupy a neměli roušky. Svolavatel bude oznámen pro porušení vládních nařízení. Vystoupil i bývalý prezident Václav Klaus, podle něj neexistuje zázračná vakcína, která by problémy vyřešila, sám se očkovat nenechá.

Už před začátkem akce se Staroměstské náměstí zdálo plné, podle policistů tam bylo v půl druhé kolem 400 lidí, další ale stále přicházeli. Samotná demonstrace oficiálně začala ve 14:00.

Krátce po začátku akce policisté odhadli, že je na Staroměstském náměstí kolem 2000 lidí, později dokonce ještě o tisíc víc. Řešili několik podezření na nedodržování vládních nařízení. Svolavatel bude oznámen pro porušení vládních nařízení, protože byl překročen povolený počet účastníků.

Na demonstraci vystoupil kromě celé řady osobností i bývalý prezident Václav Klaus. "Přišel jsem hlavně proto, abych vyjádřil svou bezvýhradnou podporu organizátorům i účastníkům této akce," řekl Klaus s tím, že je třeba říci, že už toho bylo dost. Podle něj neexistuje žádná zázračná vakcína, sám se očkovat nenechá.

Po skončení akce policisté doplnili, že bylo na demonstraci odhadem až 3000 lidí. Jedna osoba byla zajištěna pro přestupkové jednání. Zjištěná porušení vládních nařízení budou oznámena správnímu orgánu.

"Cílem nedělní demonstrace je otevřít Česko a upozornit na existenční problémy podnikatelů a živnostníků způsobené polovičatými rozhodnutími vlády, která nefungují. I na problémy dalších poškozených komunit od školáků po sportovce, včetně zákazníků uzavřených provozů," zveřejnili pořadatelé akce z iniciativy Chcípl pes.

  

Herec Michal Suchánek na demonstraci:

Podle nich vládní opatření způsobují více škody než užitku. Požadují, aby se děti vrátily do škol, aby byly současné COVID balíčky nahrazeny jednoduchým systémem odškodnění pro všechny, celkově požadují otevření ekonomiky.

Na záběry ze začátku celé akce se můžete podívat zde:

Podle jejich slov je třeba se vrátit ke zdravotnickému systému, který dlouhodobě fungoval. "Nesmyslná a rychlá opatření, která se dozvídáme na FCB premiéra Ahoj lidi, zcela destabilizovala zavedené procesy. Očkování vždy prováděl obvodní lékař, který zná pacienta celý život. Očkování musí být dobrovolné a prioritně pro osoby, které to potřebují a chtějí. Existují očkovací průkazy a karty pacientů, proč chaoticky opět vytvářet další a další databáze," ptají se pořadatelé.

Události z demonstrace shrnul reportér TV Nova:

Vyrazili jste na demonstraci v Praze? Své záběry, fotografie a svědectví můžete posílat na e-mail zpravy@nova.cz.

Související obsah

Kromě reprezentantů restauračních zařízení na akci vystoupili také zástupci studentů a školských zařízení, sportovišť a tanečních škol, soukromí i nemocniční lékaři.

Na reportáž TV Nova o předchozím protestu se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz