Domácí

Odpůrci očkování nosí židovskou hvězdu. Trestné to není, tvrdí policie

Odpůrci očkování nosí židovskou hvězdu. Trestné to není, tvrdí policie
Zdroj: Profimedia

Na pražském Václavském náměstí se v pátek sešly desítky lidí, kteří vyjádřili podporu končícímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Část protestujících se ukázala také proto, aby dala najevo svůj nesouhlas s očkováním proti covidu a vládními omezeními v Česku. Několik demonstrujících si na hruď připnulo žlutou Davidovu hvězdu. Přestože toto gesto vyvolalo u řady lidí značnou nevoli, podle policie se o trestný čin nejedná.

Odpůrci vládních nařízení a očkování proti covidu si za své poznávací znamenívybrali žlutou židovskou hvězdu s nápisem "Neočkovaný". Použití právě tohoto symbolu, který mimo jiné využívali nacisté, aby na první pohled oddělili perzekuované Židy od zbytku obyvatelstva, mnozí kritizují. Někteří politici i historici se domnívají, že na takové použití Davidovy hvězdy nemají demonstranti právo.

"Myslím si, že to je velmi přehnané. Nelíbí se mi to. Nevím o té demonstraci dost, abych mohl vydávat nějaká kategorická stanoviska, ale myslím si, že je to symbol, se kterým by se mělo velmi, velmi šetřit. Používání tohoto symbolu by se mělo pečlivě zvažovat, jestli tak činit, protože po těch zkušenostech uplynulých desetiletí to dávat do souvislostí s nějakým politickým bojem, politickými cíli, to si myslím, že není dobře," vyjádřil se pro TN.cz historik Václav Horčička.

Podle vyjádření policie nošení Davidovy hvězdy při demonstraci ani jindy není trestným činem. "V pátek jsme se touto věcí zabývali a v současné době nespatřujeme v nošení šesticípé hvězdy na oblečení účastníků shromáždění protiprávní jednání," řekl v sobotu pro TN.cz policejní mluvčí Jan Rybanský.  

"Nechápu, co se honí hlavou člověka, který si na demonstraci připne Davidovu hvězdu. Do Auschwitz-Birkenau jsem vzala o 13 let mladší sestru, abych jí ukázala, kam až může vést lidská nenávist. Tihle "hrdinové" by tam měli povinně a komu to na tom místě nedojde, tomu není pomoci," rozčílila se na twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

"Vy zmatení a dezinformovaní lidé... Vás nikdo nepronásleduje. Maximálně vaše vlastní hloupost. Morální chucpe (hebrejský výraz pro drzost či opovážlivost) a znásilnění symbolu obětí holocaustu. Máte možnost svobodné volby a tu Židé, pronásledovaní křesťané či Ujgurové v Číně nikdy neměli a nemají," reagoval na sociální síti poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Účastníci pochodu chtěli mimo jiné vyjádřit také nesouhlas s výsledkem amerických prezidentských voleb a podpořit Donalda Trumpa. Podle policie se akce obešla bez vážnějších incidentů. 

Související obsah

Několik účastníků protestu nemělo roušku. Když je na to muži zákona upozornili, někteří si ji hned nasadili, další se ještě chvíli s policisty dohadovali. 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz