Domácí

Stravenkový paušál přináší velké změny. Některým lidem se zvýší mzdy

Stravenkový paušál přináší velké změny. Některým lidem se zvýší mzdy
Zdroj: Profimedia

Stravenkový paušál schválený v rámci daňového balíčku představuje revoluční změnu. Od ledna mohou zaměstnanci kromě stravenek a zvýhodněného stravování v jídelnách dostávat na jídlo také peníze. Podívejte se, co všechno stravenkový paušál přináší.

Nejprve je nutné zdůraznit, že stravenkový paušál neznamená konec klasických stravenek. Dosavadní možnosti daňově zvýhodněného stravování zaměstnanců se díky němu rozrostou. Zaměstnavatel nově může vedle závodních jídelen a stravenek poskytovat příspěvek na obědy také přímo v penězích. 

Platí přitom, že tento příspěvek bude osvobozený od daní i pojistných. Pokud jsou ale firmy spokojené se stravenkami, mohou v tomto modelu beze změny i nadále pokračovat.


Výhody pro více zaměstnanců

V současnosti chodí zhruba 1,8 milionu pracovníků do jídelny v práci a 1,5 milionu dostává stravenky. Další milion ale nemá ani jednu z těchto výhod. Díky stravenkovému paušálu tito zaměstnanci dosáhnou na příspěvek na obědy.

Související obsah

Jak to bude fungovat

Doposud mohl zaměstnavatel uplatnit jako daňově uznatelný náklad 55 % ceny jídla nebo stravenky. Zbylých 45 % doplácel zaměstnanec ze své čisté mzdy.

Pokud má stravenka například hodnotu 100 korun, zaměstnavatel na ni přispívá 55 korun. Nově, pokud firma zvolí peněžité příspěvky, zaměstnavatel vyplatí 55 korun přímo zaměstnanci. Zbývajících 45 korun, které by musel pracovník doplatit, mu zůstane v čisté mzdě.

Částka samozřejmě není libovolná, vyhláška stanovuje její maximální výši. Ta v roce 2020 činila za 21 odpracovaných dní zhruba 1500 korun.

Související obsah

Více volnosti

Každý rok propadnou stravenky v hodnotě zhruba 100 milionů korun. S peněžitým příspěvek si zaměstnanec už nemusí hlídat, do kdy stravenku může použít. Nebude muset taky řešit, zda restaurace stravenky přijímá. I proto většina zaměstnanců preveruje peníze před stravenkami.

Odpadá nutnost kontroly

Zaměstnanec nemusí dokládat, že peníze opravdu utratil za oběd v restauraci. Kupovat si jídlo ze své výplaty bude i nadále, stravenky navíc jeho měsíční spotřebupodle statistik stejně nepokryjí.

Úleva pro restaurace

Když host v restauraci zaplatí stravenkou, musí podnik zaplatit stravenkové firmě provizi. Na proplacení stravenky navíc musí čekat i týdny. S peněžním příspěvkem tyto starosti odpadají. Podle průzkumu společnosti Median navíc většina lidí stravenkami platí nákupy v obchodech, od obědů v restauraci je proto stravenkový paušál pravděpodobně neodradí.

Exekutor na příspěvek sáhnout nemůže

"Stravenkový paušál nemůže být předmětem soudního výkonu rozhodnutí ani exekuce," zdůrazňuje ministerstvo financí. Stejně jako stravenka je i peněžitý příspěvek benefitem nad rámec mzdy, takže srážkám nepodléhá.

Související obsah

Zvýšení příjmu

"Firmy na schválení stravenkového paušálu začaly reagovat, řada z nich navýší mzdy zaměstnancům," prozradil obchodní ředitel benefitní karty LemonPay Petr Skoč. "Ještě před tímto krokem ale uvažují nad elektronickou benefitní kartou s co nejširší akceptační sítí a s minimální byrokracií," dodal.

Ministerstvo financí uvádí, že řadě domácností se díky stravenkovému paušálu zvýší disponibilní příjmy. "Tím dojde k částečnému nárůstu spotřeby, což se pozitivně projeví v nárůstu výběru DPH," vysvětluje.

Podle kritiků lidé stravenky zneužívají a ty tak ztrácejí význam. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz