Zahraničí

Nad sestrou diktátora Kima se smráká. Zbavili ji důležité funkce

Nad sestrou diktátora Kima se smráká. Zbavili ji důležité funkce
Zdroj: Profimedia

Po loňské sérii podezření, že Kim Čong-un nechal svou mladší sestru zabít, se pod ní opět třese židle. Zatímco diktátor si tento týden opatřil nový titul a nově je z něj generální tajemník Korejské strany práce, Kim Jo-čong zmizela ze seznamu členů politbyra.

Kim Jo-čong, která je považovaná za pravou ruku severokorejského diktátora, nezvolili do politbyra. Že žena s nemilosrdnou pověstí zmizela z nejužšího stranického vedení, může podle odborníků na KLDR znamenat snahu odříznout ji od vlivu na řízení země.

Už během loňského roku se spekulovalo o tom, že nechal Kim Čong-un mladší sestru odstranit, aby upevnil svůj vliv. To se nakonec nepotvrdilo. Konec v politbyru by ale s její dosavadní silnou pozicí ve vedení nejtvrdší totality světa mohl otřást.

Souběžně s tím totiž se její bratr nechal jmenovat generálním tajemníkem Korejské strany práce. Prý proto, že si uvědomil svou "historickou roli v dobudování jaderného arzenálu země". Stejný titul používal i jeho otec Kim Čong-il a dědeček Kim Ir-sen, jenž je od své smrti ještě věčným prezidentem. Kim Čong-un byl až do tohoto týdne "pouze" prvním tajemníkem.

Související obsah

Podle Michaela Maddena, experta na severokorejskou politiku z amerického Stimsonova centra, ale nemusejí být pro Kim Jo-čong dopady nezvolení do politbyra fatální, píše portál New York Post.

"Zvykli jsme si na její veřejnou roli, ale politický vliv Kim Jo-čong spočívá v zákulisních událostech. Nemusí někde sedět a poslouchat projevy, aby byla mocná," prohlásil Madden.

Přehlídka k výročí vzniku Korejské strany práce se konala za podivných okolností. Podrobnosti v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz