Domácí

Vakcína od společnosti Moderna je v Česku. Úřad popsal její účinky

Podrobnosti k vakcíně Moderna, která tento týden dorazila do Česka, uvolnil Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL). V nejčastěji kladených otázkách dává odpovědi ohledně složení, vedlejších účinků a bezpečnosti.

Ředitelka SÚKLu Irena Storová v úterý informovala, že u nové vakcíny firmy Moderna bylo vše potřebné už zkontrolováno. Očkovní tak může začít v nejbližší době. Prvních zhruba osm tisíc dávek dorazilo do Česka v úterý. 

Vakcína od Moderny se podobně jako vakcína od společností Pfizer a BioNTech podává ve dvou dávkách, obvykle do svalu v horní části paže, a to s odstupem minimálně 28 dní.

Související obsah

Látka ve vakcíně obsahuje molekulu označovanou jako mediátorová ribonukleová kyselina (mRNA), která v sobě má instrukce k tvorbě proteinu ze SARS-CoV-2, tedy viru, jenž způsobuje onemocnění covid-19. Neobsahuje samotný virus a nemůže tedy způsobit onemocnění covid-19.

Vakcína lidský organismus připraví pouze na to, aby se byl sám schopen bránit proti onemocnění covid-19. "Klinické hodnocení prokázalo 94,1% snížení počtu symptomatických případů onemocnění covid-19 u osob očkovaných vakcínou oproti osobám, jimž byla aplikována injekce bez léčivé látky,“ uvedl SÚKL.

Co se týká vedlejších účinků, tak při klinických testech byly obvykle mírné nebo středně závažné a odezněly do několika dní po očkování. Zahrnovaly bolest a zduření v místě injekce, pocit velké únavy, zimnici, horečku, zduření nebo citlivost lymfatických uzlin v podpaží, bolest hlavy, svalů a kloubů, pocit na zvracení a zvracení.

Související obsah

Evropská léková agentura doporučila u vakcíny od Moderny takzvanou podmínečnou registraci, což je jedním z mechanismů regulace EU umožňujícím včasný přístup na trh léčivým přípravkům, nezbytných pro urgentní lékařskou potřebu včetně krizových situací, kterou je právě aktuální pandemie.

Více než čtyřicet zemí světa už očkuje proti koronaviru. Podívejte se na reportáž televize Nova:

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz