Zahraničí

Půl roku po nákaze lidé stále hlásí příznaky. Tyto jsou nejčastější!

Půl roku po nákaze lidé stále hlásí příznaky. Tyto jsou nejčastější!
Zdroj: Getty Images

Většina pacientů, kteří byli hospitalizovaní s covidem-19, po půl roce od nakažení stále trpí různými příznaky onemocnění, zjistili čínští vědci. Mezi nejčastější následky patří únava a problémy se spánkem. Výsledky studie naznačují, že i poté, co se lidé zotaví z infekce, mohou trpět dlouhodobými zdravotními problémy.

Čínská studie zveřejněná ve vědeckém časopise The Lancet, na kterou upozornil web CNN, zjistila, že tři čtvrtě pacientů hospitalizovaných s covidem-19 mělo ještě několik měsíců poté některé z příznaků nemoci. Výzkumníci zkoumali 1700 lidí z Wu-chanu, které bylo prvním epicentrem koronavirové pandemie.

Alespoň jeden symptom mělo po šesti měsících až 76 % z nich. Nejčastějším přetrvávajícím příznakem je únava a potíže se spánkem. Mezi další dlouhodobé komplikace patří psychické problémy, jako je úzkost nebo deprese. U pacientů, kteří měli vážnější průběh nemoci, covid-19 zanechal nenávratné poškození plic.

"Protože je covid-19 novým onemocněním, teprve začínáme chápat některé z jeho dlouhodobých účinků na lidské zdraví," vysvětluje lékař a autor studie Bin Cao.

Související obsah

"Výsledky naznačují, že většina pacientů po opuštění nemocnice nadále žije s alespoň některými příznaky, a zdůrazňují potřebu péče i po propuštění," dodává.

Vědci po celém světě zkoumají dlouhodobé účinky viru. Americké Centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC) uvádí, že se nejčastěji jedná o únavu, dušnost, kašel, bolesti kloubů a na hrudi. Většina lidí se nicméně z covidu-19 zcela uzdraví. Jedná se především o pacienty s lehkým nebo zcela bezpříznakovým průběhem.

"I lidé, kteří nejsou hospitalizovaní a mají mírný průběh, mohou mít trvalé následky," varuje CDC. Čínská studie se zaměřila ale pouze na pacienty propuštěné z nemocnice. Jedná se o zatím nejdelší výzkum.

Kvůli pandemii rychle roste počet lidí s psychickými problémy. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz