Zahraničí

Půl roku po nákaze lidé stále hlásí příznaky. Tyto jsou nejčastější!

Půl roku po nákaze lidé stále hlásí příznaky. Tyto jsou nejčastější!
Zdroj: Getty Images

Většina pacientů, kteří byli hospitalizovaní s covidem-19, po půl roce od nakažení stále trpí různými příznaky onemocnění, zjistili čínští vědci. Mezi nejčastější následky patří únava a problémy se spánkem. Výsledky studie naznačují, že i poté, co se lidé zotaví z infekce, mohou trpět dlouhodobými zdravotními problémy.

Čínská studie zveřejněná ve vědeckém časopise The Lancet, na kterou upozornil web CNN, zjistila, že tři čtvrtě pacientů hospitalizovaných s covidem-19 mělo ještě několik měsíců poté některé z příznaků nemoci. Výzkumníci zkoumali 1700 lidí z Wu-chanu, které bylo prvním epicentrem koronavirové pandemie.

Alespoň jeden symptom mělo po šesti měsících až 76 % z nich. Nejčastějším přetrvávajícím příznakem je únava a potíže se spánkem. Mezi další dlouhodobé komplikace patří psychické problémy, jako je úzkost nebo deprese. U pacientů, kteří měli vážnější průběh nemoci, covid-19 zanechal nenávratné poškození plic.

"Protože je covid-19 novým onemocněním, teprve začínáme chápat některé z jeho dlouhodobých účinků na lidské zdraví," vysvětluje lékař a autor studie Bin Cao.

Související obsah

"Výsledky naznačují, že většina pacientů po opuštění nemocnice nadále žije s alespoň některými příznaky, a zdůrazňují potřebu péče i po propuštění," dodává.

Vědci po celém světě zkoumají dlouhodobé účinky viru. Americké Centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC) uvádí, že se nejčastěji jedná o únavu, dušnost, kašel, bolesti kloubů a na hrudi. Většina lidí se nicméně z covidu-19 zcela uzdraví. Jedná se především o pacienty s lehkým nebo zcela bezpříznakovým průběhem.

"I lidé, kteří nejsou hospitalizovaní a mají mírný průběh, mohou mít trvalé následky," varuje CDC. Čínská studie se zaměřila ale pouze na pacienty propuštěné z nemocnice. Jedná se o zatím nejdelší výzkum.

Kvůli pandemii rychle roste počet lidí s psychickými problémy. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz