Koronavirus

Rezervační očkovací systém čeká na spuštění. Podle kritiků má nedostatky

IT specialisté varují před problémy, které může způsobit spuštění rezervačního systému na očkování proti covidu-19. Naplno má být v provozu v únoru. Očekává se, že statisíce lidí v jeden okamžik usednou k počítačům a takový nával prý internetová stránka nemusí zvládnout. Podle opozice je systém nepromyšlený a vláda ho doteď nevyzkoušela. Už od pátku se budou moci registrovat senioři nad 80 let.

Přihlášení přes webovou stránku může být pro starší generace oříškem. "Není mi ještě 80 let, ale brzo bude. Pro mě by rozhodně problém byl se zaregistrovat, protože tomu vůbec nerozumím,“ smutní důchodkyně Marta Bílková.


Podle vlády mají pomoci třeba příbuzní, sousedé anebo praktičtí lékaři. "Každý praktický lékař má ve své ordinaci něco přes 400 lidí v tom rizikovém věku,“ tvrdí praktický lékař Cyril Mucha.

Související obsah


Prvního února se rezervační systém spustí i pro zbytek obyvatel. V prvním kroku rezervace termínu očkování bude nutné vyplnit základní informace. Největší roli sehraje věk a zdravotní stav. "Bude vytvořený systém, který automaticky toho člověka posoudí, jak moc rizikový je,“ popsal imunolog Václav Hořejší.


Pro nerizikové zřejmě bude platit přísloví, kdo dřív přijde, ten dřív mele. "Pokud se tam nahrnou desítky tisíc, možná i stovky tisíc lidí, tak se může stát, že ta webová stránka nebo systém, na kterém to půjde, neunese nápor,“ myslí si IT expert Miloslav Lujka.


"Tým pracoval nepřetržitě od pátečního odpoledne až do pondělního rána, řada těch lidí opravdu nespala ani hodinu,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Související obsah


Podle opozice je kolem systému řada nejasností. "Vůbec mi není jasné, jak je řešeno to, když se někdo zaregistruje a pak z nějakých důvodů na to očkování nebude moci přijít,“ nechápe místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek.


"Rezervační systém v tuto chvíli není vyzkoušený. Není jasné, jak poběží, zda to ten systém vydrží,“ míní zase místopředseda ODS Martin Kupka.


"Software je nyní ve zkušebním provozu. Jednotliví zástupci krajů dostali vstupní kódy, aby ho mohli začít zkoušet,“ uzavřel Blatný.

Jak se na očkování připravuje Středočeský kraj, se podívejte v reportáži:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz