Domácí

Na kluzkých chodnících hrozí pády! Odškodnit vás musí města a obce

Na kluzkých chodnících hrozí pády! Odškodnit vás musí města a obce
Zdroj: Getty Images

Vydatný sníh a mrazy sužují celé Česko. Řada silnic, ale i chodníků ve městech jsou namrzlé a lidé si tak musí dávat velký pozor. Hrozí totiž riziko pádů, při kterých si člověk může velmi ublížit. Kdo však nese odpovědnost v případě takové nehody a jaké postihy mu hrozí?

Přívaly sněhu zaměstnávají v současné době nejen silničáře, ale také zaměstnance technických služeb, kteří se v mnohých případech starají o komunikace a chodníky ve městech. Právě města a obce jsou podle platného zákona z roku 2009 z valné většiny vlastníky chodníků.


"Chodníky jsou už několik let ve správě měst a obcí. Právě ty se o ně musí starat a zajišťovat jejich schůdnost,“ přiblížil pro TN.cz právník Jan Kolesár.

Související obsah


V Praze má například údržbu chodníků na starost ve většině případů Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK). Některé části města si však zajišťují schůdnost sami.

Pokud na neošetřeném a zasněženém chodníku uklouznete a vážně se zraníte, nese odpovědnost jeho vlastník, nikoliv například majitel přilehlé budovy. "Pokud člověk uklouzne na chodníku, tak musí kontaktovat toho, kdo jej má ve správě a zajišťuje jeho úpravu. V Praze se jedná o Technickou správu komunikací,“ řekl TN.cz mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.


Podle Kolesára se v případě prokázání skutečné viny řeší náhrada škody a odpovědnost za danou nehodu. Je však důležité upozornit, že nárok nemusí mít zraněný člověk vždy.

Související obsah

"Je to jako se sjízdností. Člověk je primárně povinen přizpůsobit chůzi stavu chodníku. Jinak se bude nahlížet na případ, kdy sníh leží na chodníku dlouhodobě a nikdo s tím nic nedělá a jinak v případě, že začalo sněžit a technické služby se snaží co nejrychleji zajistit úpravu, avšak nestíhají,“ upřesnil právník.


Organizace, které o chodníky pečují, jsou však připravené a v případě nehod také pojištěné. "Pokud někdo upadne na chodníku, který máme ve správě, a zjistí se, že nebyl náležitě ošetřený, jsme na to pojištění, abychom se vypořádali se zodpovědností,“ informovala mluvčí Technické správy komunikací hl. m. Prahy Barbora Lišková.

Sníh však nekomplikuje situaci jen na chodnících, přibývá ho také na střechách budov. Bezpečnost lidí na ulicích navíc mohou ohrozit sněhové převisy nebo rampouchy. V tomto případě za daný stav i údržbu střech zodpovídají výhradně majitelé objektu.

Související obsah


"Ti mají zákonnou povinnost starat se o svůj majetek, aby neohrozil zdraví, životy a majetek dalších lidí,“ informovali na webu pardubičtí hasiči. Zároveň apelují, že jejich jednotky sníh ze střech neodklízí. Majitel domu si včas musí na tuto službu objednat soukromou firmu nebo se obrátit na technické služby.


"Profesionální hasiči jsou určeni k záchranné činnosti a zasahují pouze v případě, kdy jsou bezprostředně ohroženy životy,“ doplňují. Více informací naleznete zde.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz