Naše Česko

Internet budoucnosti? Vyhledáváním informací zasadíte strom!

Hledání na internetu je pro spoustu lidí každodenní záležitostí. Většina z nich se obrací na vyhledávač Google. Co kdybyste ale zjistili, že existuje vyhledávač, který chrání vaše soukromí, a navíc díky vašemu vyhledávání sazí stromy tam, kde je to potřeba?

Podle společnosti Statcounter využívá Google k vyhledávání více než 90 % uživatelů. Ale do světa používaných vyhledávačů se pokouší proniknout i německá společnost. Její internetový vyhledávač Ecosia se snaží pomáhat životnímu prostředí. Uživatelé totiž samotným vyhledáváním přispívají k výsadbě stromů.

"Ecosia je vyhledávač a stejně jako většina ostatních vyděláváme peníze z reklam," říká Génica Schäfgenová, vedoucí společnosti Ecosia Germany. "Ale je tu velký rozdíl ve srovnání s jinými vyhledávači. Peníze z reklam používáme na výsadbu stromů po celém světě, kde jsou nejvíce potřeba," dodává.

Související obsah

Ecosia totiž spolupracuje se Světovým fondem na ochranu přírody, kterému odvádí 80 procent svých příjmů z reklam na ochranu deštných pralesů. Od svého založení v roce 2009 společnost tvrdí, že vysadila více než 117 milionů stromů ve 26 zemích. 

Vyhledávač je ve srovnání s obřím Googlem nepatrný, má přibližně 15 milionů uživatelů denně. Ale oproti Googlu má jiný přístup k soukromí uživatelů. "Snažíme se minimalizovat data, která shromažďujeme, abychom chránili soukromí dat našich uživatelů. Takže by měly vycházet neutrální výsledky vyhledávání," říká Schäfgenová.

Související obsah

Vyhledávání na internetu, stejně jako každá jiná digitální aktivita, má uhlíkovou stopu. Ecosia o tom pomáhá zvýšit povědomí a zároveň vysazovat stromy. Ve vyhledavači Ecosia je vpravo nahoře obrázek stromu s číslem. Ve chvíli, kdy uděláte přibližně 45 vyhledávání, zasadí za vás lidé někde ve světě strom.

Podle počítadla na úvodní stránce vyhledávače, které počítá, kolik stromů pomohli uživatelé zasadit, přibývá jeden strom přibližně každou vteřinu. 

TN.cz

K tématu Naše Česko

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz