APLIKACE TN.CZ
Zahrační

V Egyptě objevili tisíce let starý poklad, který přepíše historii

V Egyptě objevili tisíce let starý poklad, který přepíše historii
archeologický objev, Sakkára, Egypt, pohřební masky | Zdroj: Profimedia

Pohřební chrám a desítky unikátních dřevěných sarkofágů objevili egyptští archeologové v oblasti Sakkára, asi 30 kilometrů od Káhiry. Stáří některých artefaktů se odhaduje na více než tři tisíce let.

Podle odborníků jde o významný objev, který může přepsat dějiny starověkého Egypta. Podrobnosti k novým objevům vědci zveřejnili v neděli.
 

Celkem 54 dřevěných rakví objevili archeologové v lokalitě Sakkára, v pohřebních šachtách hlubokých 10 až 12 metrů. Tato oblast je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO a je známá především díky nálezu nejstarší egyptské pyramidy - pyramidy Džoserovy.

Zdroj: Profimedia

Zájem vědců vzbudily především dřevěné rakve vyřezané do tvaru lidského těla, pomalované stále dobře viditelnými zářivými barvami. Část z nich zůstala navíc zcela neporušená. Kromě sarkofágů byly nalezeny pohřební masky, sochy, ale také deskové hry či nádobí. Část artefaktů vědci datují do období tzv. Nové říše, asi před třemi tisíci lety. Jedná se o první objev z tohoto období v lokalitě Sakkára.

Související obsah

Odhalena byla také hrobka královny Neit. Pohřební chrám objevili vědci v blízkosti pyramidy jejího manžela krále Tetiho, prvního panovníka 6. dynastie. "Tento objev přepíše historii Sakkáry a Nové říše“, potvrdil vedoucí archeolog vykopávek a uznávaný odborník Zahi Hawass.

Egypt plánuje nově objevené artefakty brzy ukázat turistům, kterých podle agentury Reuters v zemi ubylo kvůli celosvětové pandemii koronaviru oproti roku 2019 o více než 70 %.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz