Zahraničí

Žena dostala rekordních 43 let vězení za urážku thajské královské rodiny

Žena dostala rekordních 43 let vězení za urážku thajské královské rodiny
Zdroj: Profimedia

Pětapadesátiletá Anchan Preelert se v soudní síni nestačila divit. Za příspěvky na youtoube a facebooku, v nichž kritizovala thajskou královskou rodinu, dostala 43 let vězení.

Zvukové záznamy s kritikou monarchie nahrála bývalá úřednice na zmíněné platformy 29krát. „Myslela jsem si, že to nic není,“ divila se žena, proč byla pohnána k soudu, informovala v úterý zahraniční média.

Thajský zákon na ochranu královského majestátu (známý jako paragraf 112) je ve světě ojedinělý a vztahuje se na všechny příslušníky královské rodiny včetně zesnulých panovníků a symbolů. Vyšetřování takových činů přitom nepodléhá takřka žádné kontrole a pravidlům.

Související obsah

Uplatňování paragrafu 112 bylo na přání krále pozastaveno. Loni však vypukly mohutné protesty převážně mladých lidí s požadavkem na reformy monarchie a odstoupení vlády. Od listopadu tak zákon zase začaly úřady využívat očividně ve snaze demonstranty zastrašit. Obviněno jich bylo už přes čtyřicet, naposledy padl v pondělí trest čtyři a půl roku. Rozsudek na 43 let pro paní Anchan je však bezprecedentní.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz