Zahraničí

Covid se může projevit i na vašich očích. Tyto příznaky nepodceňujte!

Covid se může projevit i na vašich očích. Tyto příznaky nepodceňujte!
Zdroj: Profimedia

Kašel, dušnost, horečka, ztráta chuti a čichu jsou jedny z nejčastějších příznaků onemocnění covid-19. Nová studie ale jako další potenciální projev nemoci identifikovala obtíže s očima od pálení přes citlivost na světlo až po bolest.

Tým vědců z Anglia Ruskin Univerzity ve Velké Británii ve studii zveřejněné v odborném časopise British Medical Journal zjišťoval, zda covid-19 nějak souvisí se zánětem spojivek. Z výsledků je patrné, že jednoznačná souvislost tam není, přesto se u pacientů s koronavirem objevují potíže s očima.

Nejčastějšími takovými příznaky jsou světloplachost (18 %), svědění (17 %) a bolest očí (16 %). Problémy s očima tak mohou být indikátorem toho, že člověk trpí covidem-19.

Na rozdíl od zánětu spojivek se výtok z oční sliznice u covidu-19 vyskytuje jen minimálně. Řada pacientů uvedla, že problémy s očima měli do dvou týdnů od prvních příznaků covidu.

Související obsah

Podle odborného časopisu Ophthalmology Times dokonce u některých pacientů odhalili zánět rohovky, který vedl k rychlému rozvoji endoftalmitidy, tedy zánětu struktur uvnitř oka. V newyorkské nemocnici během dvou měsíců tento příznak evidovali u tří pacientů, který v důsledku nemoci přišli o zrak. 

U jednoho z nich byla endoftalmitida dokonce tak závažná, že mu lékaři museli odstranit oko. Přestože všichni tři byli pozitivní na covid-19, není jisté, zda mezi nemocemi byla spojitost. Podle odborníků je potřeba dalších studií, které by ji potvrdili.

Poznamenali však, že je mimořádně vzácné, aby zánět rohovky vedl k endoftalmitidě, navíc během takto krátké doby hned u tří pacientů. "Studie z roku 2012 uvádí, že pouze u 27 z 9 934 pacientů se během 15 let vyskytla endoftalmitida způsobená keratitidou," vysvětluje profesorka Amilia Schrierová.

Koronavirus se u dětí může projevit jinak než u dospělých. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz