Zahraničí

V Africe počítají slony z vesmíru, výzkumníkům pomáhá satelit

V Africe počítají slony z vesmíru, výzkumníkům pomáhá satelit
Zdroj: Profimedia

Kam nemůže člověk, tam pomůže technologie. V Africe se rozhodli usnadnit si práci se sčítáním sloní populace a využít snímky ze satelitu.

Fotografie pořizuje satelit, který obíhá naši planetu ve výšce 600 kilometrů nad zemí. Oblast, kde sloni žijí, má rozlohu 5000 kilometrů čtverečných a díky průlomovému objevu jsou vědci schopni zmapovat takto velkou oblast za příznivého počasí za jediný den. O novém způsobu sčítání informoval portál BBC.

Samotné počítání slonů z fotografií provádí speciálně naprogramovaný počítač. Přístroj je schopný rozeznat zvířata mezi změtí ostatních barevných teček, které se na satelitním snímku vyskytují. "Dáváme počítači různé příklady algoritmů, aby počítač mohl říct, tohle je slon a tohle není," popsala technologii Olga Isupovova z univerzity v britském Bathu. "Takto můžeme stroj naučit rozpoznat malé detaily, které bychom pouhým okem nikdy nebyli schopni vidět“, dodala Isupova.

Související obsah


Vědci se nejdříve zaměřili na národní sloní park ADDO v Jižní Africe, kde se nachází velká populace slonů a různorodý terén. "Najdete tam jak otevřenou savanu, tak houštiny, takže je to skvělé místo, kde můžeme náš postup testovat“, řekla výzkumnice z Oxfordské univerzity Isla Duporgeová. Několik ochranářských organizací už údajně projevilo zájem satelit ke sčítání zvířat využít namísto průzkumů, které doposud prováděli z letadel.

Související obsahOchranáři budou muset za přístup ke komerčním satelitům a za jednotlivé snímky, které přístroje pořídí, platit. Průzkum pomocí satelitu by mohl ochranářům výrazně ulehčit práci při sledování ohrožených druhů, jako jsou právě sloni. Zvířata se totiž často přesouvají napříč státy a pro ochranáře je mnohdy náročné získat povolení pro letecký průzkum. Sčítání pomocí satelitu by tento problém mohlo vyřešit.


Neobvyklý boxerský zápas. Síly poměřili dva zajíci. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz