Domácí

Podívejte se na úchvatné záběry: Z železnic mizí masy ledu a sněhu

Provoz na železniční trati Smržovka-Josefův Důl je v pátek od osmi hodin ráno přerušen kvůli údržbě. Pracovníci Správy železnic tam z bezpečnostních důvodů odstraňovali ledopády, protože hrozí jejich zřícení, což by mohlo ohrozit cestující a poškodit cestu.

Až do pátečního rána budily pozornost cestujících nádherné ledopády na skalách lemujících trať ze Smržovky do Josefova Dolu. V časných ranních hodinách je ale drážní pracovníci začali odstraňovat.

Stroj s pohyblivým ramenem masy ledu strhával a přendával je do bezpečné vzdálenosti od trati. Ta je odbočkou od hlavního tahu z Liberce do Tanvaldu. Provoz na téměř sedmikilometrové trati se čtyřmi zastávkami musel být kvůli tomu na několik hodin přerušen.

Související obsah

Podle Správy železnic jde o běžnou údržbu. "Ledopády odstraňujeme každý rok, když po mrazech následuje obleva a hrozí, že se led odlomí a spadne na trať," řekla TN.cz Nela Friebová, mluvčí Správy železnic. "Letos zatím ledový převis není tak masivní jako v minulých letech, nicméně na základě monitoringu jsme se rozhodli k jeho preventivnímu odstranění," upřesnila.

Napilno mají na horách i cestáři. Vůbec nejtěžší stroj v historii nasadili v pátek už od čtyř hodin ráno v okolí obce Vítkovice nedaleko Rokytnice nad Jizerou. Upravovali tam 50 kilometrů silnic, před poledne před nimi zbývalo ještě dvacet ledových kilometrů.

Pracovníci firmy Silnice LK, která udržuje komunikace v Libereckém kraji, s pomocí ledořezu rozřezávali ledovou vrstvu na vozovce na kostky. Ty pak putovaly mimo silnici. Pomáhal jim také mohutný šestikolový "grejdr", což je samojízdný stavební stroj, který dokáže strhnout tlusté ledové plotny až na asfalt.

Podívejte se na záběry TV NOVA o práci sněžné frézy, která likvidovala mohutné závěje na trati u Tanvaldu:  

Tony Duran
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Fond vyplatil zemědělcům zasaženým tornádem přes půl miliardy

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vyplatil zemědělcům, které v červnu zasáhlo tornádo, už přes půl miliardy korun. Jedná se asi o 80 procent nahlášených škod. Lesy ČR vyplatily asi 34 milionů korun. Částky dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

Píše se na Deník.cz