Počasí

ČHMÚ ukázal mapu sněhu: Podívejte se, kde jsou skoro metrové závěje!

ČHMÚ ukázal mapu sněhu: Podívejte se, kde jsou skoro metrové závěje!
Zdroj: ČHMÚ

Pro milovníky sněhu je letošní zima ideální. Bílá pokrývka leží na většině území Česka, včetně nížin. Na horách je ale situace pochopitelně nejlepší. Vrcholky pokrývají desítky centimetrů sněhu, někde se dokonce blíží ke stovce. Podívejte se, kde je sněhu nejvíc.

Na horách napadlo 15 až 40 cm nového sněhu, oznámil v pátek dopoledne Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nejvíc ho mají Krkonoše, kde leží místy místy až přes 70 cm sněhu. Labská bouda hlásí dokonce až 90 cm.

V nejvyšších polohách Šumavy a Krušných hor je okolo 50 cm, v Jizerských horách okolo 60 cm a v Orlických horách přes 30 cm. Jeseníky mají okolo 40 cm, v okolo Pradědu ale nasněžilo až 70 cm.

Mapa sněhu k pátečnímu ránu

Zdroj: ČHMÚ

Přes 70 cm leží i na Lysé hoře, ačkoliv ve zbytku Beskyd se výška sněhové pokrývky pohybuje "pouze" okolo 30 cm. Na Vysočině je zhruba 20 až 30 cm. "Běžkaři tak mají nyní všude na horách ideální sněhové podmínky," konstatoval ČHMÚ.

A sněžit bude na horách dál. Do neděle napadne dalších 5 až 15 cm. Chumelit bude více na severu, kde bude o víkendu spíše zataženo. Na Šumavě bude sněžit méně, zato si tam běžkaři užijí více sluníčka.

Související obsah

V nížinách se lidé se závějemi nepotýkají, sníh ale zdobí i tamní krajinu včetně velkých měst. Například v okolí centra Prahy leží dva centimetry, v Brně pět, v Karlových Varech, Ostravě a Plzni osm, v Ústí nad Labem dokonce 14 cm.

O víkendu by se lidé měli podle meteorologů připravit na to, že přituhne. "Přichází ledové dny. Studený vzduch, který k nám proudí, se nejvíc projeví během víkendu a na začátku příštího týdne. Odpolední teploty se nedostanou nad nulu a noční mohou klesnout v místech se sněhem pod -10 stupňů," upozorňuje ČHMÚ.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz