Zahraničí

Stovky členů Národní gardy se po strážení Kapitolu potýkají s covidem

Stovky členů Národní gardy se po strážení Kapitolu potýkají s covidem
Zdroj: Profimedia

Stovky členů Národní gardy střežících Kapitol při inauguraci amerického prezidenta Joa Bidena onemocněly koronavirem či jsou v karanténě. Může za to nedostatečné testování i stísněné podmínky vojáků, píše server Politico.

Hladký průběh inaugurace i bezpečnost ve Washingtonu hlídalo po zkušenostech s útokem Trumpových příznivců na Kapitol 25 tisíc gardistů. Nejméně stovka jich nyní byla pozitivně testována na covid-19, dalších několik set je v karanténě, uvádí Politico s odvoláním na tři anonymní zdroje. Velení Národní gardy se k počtům nakažených odmítlo vyjádřit.

Vojáci měli být testováni před příjezdem do Washingtonu, ale podle některých z nich jim pouze změřili teplotu. Jiným řekli, ať se otestují sami. Další gardisté dokonce uvedli, že museli kvůli naléhavé situaci kolem Kapitolu do služby, i když jim ještě neskončila karanténa či nahlásili kontakt s nemocným, uvádí server.

K šíření nákazy přispěly i velmi stísněné podmínky. Vojáci se přesunovali namačkaní v autobusech, odpočívali, kde se dalo. Pět tisíc mužů například hodiny pospávalo v podzemních garážích nedaleko Kapitolu a mělo k dispozici jedinou toaletu.

Související obsah

Tisíce gardistů by přitom měly zůstat ve Washingtonu do března kvůli hrozbě dalších nepokojů. Někteří senátoři hodlají situaci prošetřit. Nejen kvůli riskantnímu ohnisku nákazy, ale i pro nevděčné zacházení s vojáky, kteří hlídali bezpečnost vrcholných představitelů země.

mch, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz