Zahraničí

Záchrana horníků v Číně! Dva týdny strávili 600 metrů pod zemí

Jedenáct horníků vytáhli záchranáři v neděli ze zavaleného zlatého dolu v čínské provincii Shandong. Pod zemí strávili 14 dní. Jeden člověk zemřel, dalších deset se stále pohřešuje.

Prvního z horníků vyzvedli čínští záchranáři v neděli krátce po 11. hodině tamního času. Podle čínských médií byl velmi slabý a téměř nereagoval. Podrobnosti o zdravotním stavu nebyly zveřejněny.

Během následujících několika hodin záchranáři vysvobodili dalších 10 lidí z jiné části dolu. Horníky vytáhli na povrch jednoho po druhém s černou páskou přes oči. Minimálně jeden člověk je zraněný, ostatní jsou v relativně dobrém zdravotním stavu. Všichni byli převezeni do nemocnice. Informovala o tom agentura AP.

Související obsah

Na rozsáhlé záchranné akci se podílelo více než 600 záchranářů. Podle původních předpokladů měli zavalení horníci v dole strávit ještě několik dní, nakonec se je podařilo vyzvednout pomocí speciálního koše už v neděli.

Horníci byli v zavaleném dole uvězněni od 10. ledna, kdy došlo k explozi. Příčinu neštěstí čínské úřady neoznámily. Celkem 22 pracovníků dolu zůstalo asi 600 metrů pod zemí. Jeden člověk zemřel, 10 lidí stále zůstává nezvěstných.

Související obsah

Minulý víkend se záchranářům podařilo vyvrtat náhradní šachtu, pomocí které komunikovali s desetičlennou skupinkou, posílali jídlo a zdravotnický materiál. Horníci strávili pod zemí celkem 14 dní.

Podle agentury Reuters patří čínské doly k nejnebezpečnějším na světě. Jen za minulý rok zemřelo při důlních neštěstích a nehodách více než 550 lidí. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz