Zajímavosti

Uklidněte nervy změnou jídelníčku! PŘEHLED potravin, které snižují stres

Uklidněte nervy změnou jídelníčku! PŘEHLED potravin, které snižují stres
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Pandemie, omezení pohybu, finanční problémy, strach o zaměstnání a zdraví rodiny – současná situace nahrává rostoucí míře stresu. K duševní pohodě pomáhá mnoho věcí, včetně struktury našeho jídelníčku. Existuje řada potravin, které jsou schopné snížit stres. Podívejte se na jejich přehled.

Tučné ryby

Tučné ryby naleznete na téměř všech seznamech potravin, které jsou prospěšné pro lidské zdraví, včetně duševní pohody. Losos, makrela, tuňák, pstruh, sleď nebo sardinky obsahují vysoké množství omega-3 mastných kyselin, které silně ovlivňují duševní zdraví a kognitivní funkce.

Poskytují také ochranu proti srdečním chorobám a zmírňují premenstruační syndrom. Losos a sardinky jsou navíc jedny z mála potravin, které obsahují vitamín D, píše zdravotnický deník Medical News Today.

Související obsah

Vitamín C

Konzumace potravin s vysokým obsahem vitamínu C pomáhá nejen se snižováním stresu, ale také posiluje imunitní systém. Dokáže rovněž snižovat hladinu kortizolu a krevní tlak.

Mezi potraviny bohaté na vitamín C patří například pomeranče, červená a zelená paprika, grapefruit, kiwi, kapusta, brokolice, ananas, mango, jahody, rajčata, špenát nebo květák.

Ovesné vločky

Ovesná kaše k snídani není pro mnoho lidí příliš lákavá, a slanina s míchanými vejci proto často zvítězí. To je ale chyba, protože ovesné vločky pomáhají snižovat hladinu stresových hormonů v těle a naopak zvyšovat serotonin, který způsobuje pocit štěstí a klidu.

Související obsah

Hořká čokoláda

Čokoládu si proti stresu dopřává mnoho lidí a odborníci to schvalují. Doporučují ale hořkou čokoládu s vysokým obsahem kakaa. Jak uvádí web Explore Intergrative Medicine, každodenní konzumace hořké čokolády může být podle vědců prospěšná lidem, kteří trpí úzkostmi. Pomáhá zlepšit náladu a kognitivní funkce. A také dobře chutná.

Vajíčka

Vaječné žloutky jsou dalším zdrojem vitamínu D, dále také bílkovin a tryptofanu, který pomáhá v těle vytvářet serotonin. Ten zmírňuje úzkost, uklidňuje nervy, pomáhá se spánkem a zlepšuje paměť.

Draslík

Potraviny bohaté na draslík, jako jsou banány nebo dýňová semínka, pomáhají regulovat hladinu krevního tlaku a mohou snižovat stres a úzkosti. Dýňová semínka jsou navíc bohatá i na zinek, přičemž jeho nedostatek může mít negativní vliv na naši náladu.

Související obsah

Fermentované potraviny

Jogurty, kefír, tempeh, sýr nebo kysané zelí jsou jedny z fermentovaných potravin, které by si měl člověk také dopřávat. Obsahují totiž přátelské bakterie Lactobaccilus a Bifidobacteria, které v těle fungují protizánětlivě. Některé výzkumy přitom naznačují, že chronický zánět může být příčinou úzkostí, stresu a depresí.

Kurkuma

Koření kurkuma je také známé svými protizánětlivými účinky. V našem těle navíc dokáže stimulovat serotonin a dopamin, což jsou hormony, které ovlivňují náladu a duševní rozpoložení.

Mořské plody

Měkkýši jako mušle, škeble nebo ústřice jsou stejně jako tučné ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny a také vitamin B12. Obě živiny významně ovlivňují náš nervový systém a pomáhají snížit stres.

Související obsah

Heřmánek

Pokud máte neklidnou mysl, vyměňte sklenici vína před spaním za hrnek heřmánkového čaje. Kvalitní spánek je důležitým nástrojem ke snížení stresu a správné funkci imunitního systému. Kromě nespavosti heřmánek pomáhá i na problémy s trávicí soustavou.

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje theanin, který má protizánětlivé a uklidňující účinky a může zvyšovat hladinu serotoninu a dopaminu.


Petržel

Petržel je plná antioxidantů, které chrání před oxidačním stresem, píše zdravotnictví web Heathline. Oxidační stres se podílí na ateroskleróze, srdečních chorobách, ale také poruchách duševního zdraví. Strava bohatá na antioxidanty tak může předcházet stresu a úzkostem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz