Domácí

Veterináři kontrolují drůbež. V ohrožení je půl milionu kusů

Veterináři na jihu Čech v pondělí začali s kontrolami drůbeže v okolí Dlouhé Lhoty na Táborsku. V sobotu se tam potvrdila ptačí chřipka. Veterináři proto utratili 17 zvířat. V desetikilometrovém pásmu se nachází devět velkochovů.

Krajští veterináři začali kontrolovat všechna hospodářství která se nacházejí přímo v Dlouhé Lhotě.

Drůbež musí sečíst, kontrolují také dodržování mimořádných opatření. Veterináři vytyčili desetikilometrové ochranné pásmo. V nich musí majitelé domácí ptactvo zabezpečit tak, aby se k němu nedostali volně žijící ptáci.


V okolí ohniska nákazy se nachází také devět velkochovů, například v obci Ústrašice. Zhruba osm kilometrů od místa nákazy je státní podnik Mezinárodní testování drůbeže, ve kterém se nachází asi 940 kuřat a nosnic.

Související obsah


Veterináři předpokládají, že by ve velkochovech mohlo být až půl milionů kusů drůbeže. Přesná čísla ale budou znát až po pondělním sčítání.


Velkochovy zároveň musí dodržovat přísná opatření, personál musí například k drůbeži procházet přes dezinfekční rohože. První případ nákazy ptačí chřipkou se v minulém týdnu objevil u dvou uhynulých labutí na Písecku.

Ministerstvo zemědělství očekává, že se v příštích dnech objeví další případy.
 

mb
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz