Domácí

Na Táborsku se objevila ptačí chřipka. Nakazila se drůbež v malochovu

V České republice se potvrdil další případ ptačí chřipky za posledních několik dnů. Na Táborsku zasáhla ptačí chřipka malochov drůbeže. U volně žijících ptáků byla nákaza ptačí chřipkou v ČR naposledy potvrzena v roce 2017, v chovu drůbeže loni v únoru. Informaci přinesla Státní veterinární správa.

V chovu zhruba třiceti kusů různých druhů drůbeže během dvou dnů uhynula polovina kusů. Veterinární inspektoři neprodleně po nahlášení úhynů chovatelem zahájili v chovu šetření.


Uhynulé ptáky veterináři odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu v Praze. Tam u nich následně potvrdili ptačí chřipku typu H5N8.

Související obsah

"Státní veterinární správa v souladu s platnou legislativou přijala okamžitě opatření k zamezení dalšího šíření nákazy. Zbývající drůbež v chovu bude utracena, kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.


Nákaza se potvrdila už ve čtvrtek u dvou labutí nalezených na Zlivickém rybníku na Písecku. V obou případech se jedná se o typ H5N8 nebezpečný pro ptáky, přenos na člověka nebyl dosud zaznamenán.

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a přenáší se zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků.

Africký mor prasat se šíří v Polsku i Německu. České hranice zatím nepřekročil. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz