Domácí

Další případy ptačí chřipky v Česku! Veterináři zavádí celostátní opatření

Veterináři zjistili další případy ptačí chřipky u volně žijících vodních ptáků na několika místech v jižních Čechách, Státní veterinární správa (SVS) proto rozhodla o vyhlášení mimořádných opatření s celorepublikovou působností. Nařízení se týkají zákazu chovu drůbeže ve volném výběhu v evidovaných chovech, přemísťování a prodeje živé drůbeže chovatelům a pořádání svodů drůbeže a ptactva.

Subtyp ptačí chřipky H5N8 byl potvrzen na dalších dvou místech v Jihočeském kraji. Nákaza se prokázala u pěti divokých kachen a jedné labutě nalezených na Starohaklovském rybníku na okraji Českých Budějovic. Další případ byl potvrzen na Otavě v katastrálním území Hradiště u Písku.

"Vzhledem k tomu že se nákazová situace ohledně ptačí chřipky zhoršuje, rozhodli jsme společně se Státní veterinární správou o několika opatřeních, která budou platná pro chovatele po celé republice. Kvůli dalšímu šíření nákazy omezujeme volný chov drůbeže, prodej a přemísťování živé drůbeže a také svody drůbeže a ptáků. Současně se chovatelům omlouváme za komplikace," sdělil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Podle vyhlášených opatření je zakázáno chovatelům, kteří chovají ve svém hospodářství drůbež podléhající evidenci podle plemenářského zákona, chovat drůbež ve volném výběhu.

"Výjimky z tohoto opatření může povolit místně příslušná krajská veterinární správa. A to za podmínky, že krmivo a voda se ptákům podávají uvnitř nebo pod přístřeškem, které zabraňují kontaktu volně žijících ptáků s tímto krmivem nebo vodou, a v případě, že je drůbeži zabráněno v přístupu na otevřené vodní plochy nebo toky,“ vysvětlil ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Související obsah

Opatření zakazují také přemísťování nebo prodej živé drůbeže chovatelům, kteří ve svém hospodářství chovají drůbež, která nepodléhá evidenci podle plemenářského zákona.

Dále se zakazují trhy s drůbeží a s ostatním ptactvem, výstavy, přehlídky, výkonnostní zkoušky a chovatelské soutěže i soutěže poštovních holubů.

Na reportáž TV Nova o ptačí chřipce v Česku se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz