Domácí

Doplněk stravy se v těle mění na prudký jed, varuje inspekce!

Doplněk stravy se v těle mění na prudký jed, varuje inspekce!
Zdroj: SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ve čtvrtek odpoledne důrazně varovala před nebezpečným doplňkem stravy. Obsahuje velké množství látky, která se po požití mění na prudce jedovatý kyanovodík a kyanidy.

"Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila na trhu doplněk stravy s velmi vysokou dávkou látky amygdalin, která se v těle po požití metabolizuje na kyanovodík a kyanidy," informoval mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Jedná se o doplněk stravy Amygdalín B17 25 g, který vyrábí a prodává společnost Tachynon Technology pharm spol. s r.o., Vančurova 1, 83101 Bratislava, Slovensko.

"Inspektoři SZPI vzorek odebrali na e-shopu, který cílí i na české spotřebitele, informace o zboží jsou v českém jazyce, výrobek je možné koupit za české koruny a ze strany prodejce je zajištěno doručení do ČR," vypočítal Kopřiva.

Související obsah

Laboratorní rozbor potvrdil v doporučené denní dávce 1760 miligramů (mg) amygdalinu, což podle SZPI odpovídá množství až 104 mg kyanovodíku po metabolizaci.

"Dle stanoviska Evropského úřadu pro bezpečnost potravin se život ohrožující dávka kyanovodíku pohybuje v hodnotě 0,5 – 3,5 mg na kilogram tělesné váhy, u 70 kg vážícího člověka tedy v intervalu 35 – 245 mg," vysvětlil Kopřiva.

SZPI proto důrazně varuje všechny, kteří mají doplněk stravy doma, aby ho nekonzumovali.

Nedávno řešila potravinářská inspekce neobvyklý spor. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz