Domácí

Stromy v pražském parku pokryl invazivní hmyz, agreguje se na kmenech

Na stromy topící se ve vlnách neznámého hmyzu narazil čtenář TN.cz minulý týden v pražském Malešvickém parku. Jedná se o invazivního škůdce, který hlavně na jihu Evropy způsobuje problémy lidem i rostlinám.

Kůra stromů v Malešickém parku v Praze minulý týden působila, jako by se hýbala. Při bližším pohledu vyšlo najevo, že je to způsobeno tisícovkami ploštic, které se po kmenech s chutí a pilně hemžily.


"Byl jsem úplně v šoku! Šel jsem do parku a každý stromy byl takto obsypaný! A přitom je leden," svěřil se čtenář TN.cz. Neočekávaný hmyzí rej ale pečlivě zdokumentoval a redakci zaslal.


Redakce proto s žádostí o více informací oslovila entomologa Petra Šípka. "Jedná je blánatku lipovou, vědecky Oxycarenus larvaterae. Je to invazní druh, v České republice se vyskytuje od roku 2004 kvůli globálním oteplování a dopravě," popsal Šípek.

Související obsah


"Na zimu dělá nápadné agregace na kmenech lip, je to způsob jeho přezimování, velmi studené zimy druhu nesvědčí. Druh pravděpodobně nepůsobí výraznější škody," dodal entomolog.


V jiných, hlavně jižních zemích, jsou tyto ploštice zdrojem různých problémů. "V Basileji se přemnožení jedinci shlukovali na stěnách budov, na balkónech, plotech a dětských prolézačkách a rovněž pronikali otevřenými okny do domácností, takže bylo nezbytné přistoupit k dezinsekčním opatřením," popsal Petr Kment v časopisu Živa.


Blánatky se do lidských obydlí dostávají i v Maďarsku a Španělsku. "Mohou rovněž obtěžovat svým obranným zápachem vylučovaným pachovými žlázami dospělců i larev. Kuriózní případ je spojen s prvními nálezy tohoto druhu v Německu, kde byl zjištěn po stížnostech majitelů zahradních restaurací na ploštice 'pršící' ze stromů, takže se hosti takto zasaženým podnikům začali vyhýbat," dodal Kmenta.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz