Zahraničí

Sedm minut hrůzy! NASA odhalila plán přistání převratné sondy na Marsu

NASA zveřejnila plán přistání své průlomové sondy na Marsu. Dosud nejmodernější robotické vozítko o velikosti osobního automobilu dosedne na rudou planetu 18. února. Kvůli nepříznivým podmínkám na planetě ale bude operace pro vědce velký oříšek.

NASA tomu přezdívá sedm minut hrůzy. Sedm kritických minut od vstupu do atmosféry Rudé planety do přistání. Vesmírná loď musí během této doby přejít z rychlosti téměř 20 tisíc kilometrů za hodinu na nulu.

"Během tohoto vstupu musí přežít intenzivní zahřívání a zpomalování a také pomocí trysek směřovat k cíli přistání, aby dosedla na správné místo," vysvětlil systémový inženýr Allen Chen.

Vozítko, jehož název zní v překladu vytrvalost, má přistát v kráteru Jezero (Džezero), který měl podle odborníků v minulosti ideální podmínky pro život. V kráteru se před třemi miliardami let nacházelo jezero a měl by stále ukrývat zbytky mikroorganismů.

"Hledáme na Marsu známky života. Nehledáme ale život, který by tam byl v současnosti. Dnes je povrch Marsu příliš chladný a suchý pro jakoukoliv formu života, kterou známe," uvedl vědec NASA Kenneth Farley.

Inovativní vesmírný průzkumník je vybavený kamerou, vrtáky, lasery i mikrofony, které budou zaznamenávat zvuky ze 175 milionů kilometrů vzdálené planety.

Související obsah

Na Marsu bude sbírat vzorky horniny, které by mohly vědcům pomoci při vývoji skafandrů pro budoucí cestovatele. Na poslední chvíli byla do nákladu robotického vozítka přidána plaketa na počest zdravotníků bojujících s pandemií.

"Nese jakousi reprezentaci Země, planety nás všech. Je to symbol kosmické lodi opouštějící Zemi a mířící na Mars," řekl zástupce vedoucího projektu Matt Wallace.

Raketa Atlas 5, která vozítko do kosmu vynesla, odstartovala 30. července z mysu Canaveral na Floridě. Na Zemi by se měla sonda vrátit v roce 2031.

Anežka Pichrtová / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz