Domácí

Nový zákon na ochranu zvířat zaklekne na množírny. Zatím je neřešil

Nový zákon na ochranu zvířat zaklekne na množírny. Zatím je neřešil
Zdroj: Policie ČR

Majitele domácích mazlíčků čekají od pondělí 1. února změny. V platnost totiž vstupuje novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Do legislativy nově přibyla definice pojmu množírna. Zákon upravuje podmínky prodeje zvířat i jejich množení. Jde o další krok v boji proti problematickým chovatelům.

Pojem množírna doposud v zákoně na ochranu zvířat chyběl. Nová legislativa ho jasně definuje pomocí nejtypičtějších znaků, které jsou s množírnami spojovány – například chov zvířat v nevhodných podmínkách a velkém počtu. Za množírnu se dle veterinární správy považuje zařízení, které "zvířatům neumožňuje uspokojovat jejich fyziologické, biologické a etologické potřeby".

Jde tedy o chovy, kde zvířata často hladoví, namačkaná v klecích či bytě. Takový pohled se naskytl například policistům na Královéhradecku, když v jednom z tamních domů objevili více než 70 psů namačkaných v kovových kotcích a bednách.

Právě na podobné chovatele nový zákon cílí. Chovatelé, kteří mají tři a více fen, nově své chovy nebudou muset jen hlásit Státní veterinární správě (SVS), ale také budou muset vést evidenci všech prodaných a darovaných štěňat. Nového majitele také musí poučit o správné péči o štěně a jeho krmení.

Související obsah

Záznamy budou chovatelé zanášet do tzv. evidenčních listů, které budou k dispozici na stránkách ministerstva zemědělství. Ty pak musí mít uložené po dobu tří let. Kopii evidenčního listu dostane nový majitel ke kupovanému štěněti.

"V některých případech je hlavním problémem příliš častá reprodukce vedená především čistě ekonomickým zájmem bez ohledu na zdraví samic. Příliš častá březost přitom fenu či kočku neúměrně vysiluje a není v souladu s požadavky na ochranu a pohodu zvířat," vysvětlil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Související obsah

Nový zákon také zakazuje prodej psů nebo koček na veřejném prostranství. "K předávání zvířat z nelegálních chovů totiž často dochází na odlehlých parkovištích či jiných místech. Prodejci se tak snaží vyhnout návštěvě kupujícího v místě chovu, která by dotyčného mohla od nákupu odradit a chtějí zůstat v ilegalitě. Zákon nově také zakazuje prodej psů, koček a primátů v obchodech se zvířaty," upřesnil mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček.

Zákon na ochranu zvířat se bude ještě rozšiřovat. Aktuálně je v připomínkovém řízení navazující vyhláška, která upravuje další podmínky pro chov psů a koček. Dle informací SVS se předpokládá, že začne platit od 1. ledna 2022.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz