Domácí

Novela má pomoci proti množírnám, chovatele ale děsí papírování navíc

Od února začnou platit velké změny pro chovatele zvířat. Kdo chová například tři a více fen, musí být registrovaný, zpřísňují se i pravidla pro prodej psů a koček a zvýšily se pokuty. Novelizovaný zákon má hlavně pomoci bojovat proti množírnám. Někteří chovatelé se ale bojí, že neúnosně naroste byrokracie.

Novela zákona na ochranu zvířat je jednou z největších v dějinách Česka. Zahrnuje celkem 187 změn. "Cílí to na větší chovy. Nově se zakazuje prodej psů a koček na veřejném místě," popsal mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Petr Vorlíček.

Nebude možné prodat štěně mladší než 50denní, kotě až po 84 dnech. Kdo má tři feny a více, musí se zaregistrovat na veterinární správě.

"Musí vést evidenci, kolik zvířat má v chovu, jaké druhy, kolik zvířat nakoupil, kolik prodal, případně daroval. A tu evidenci vede po dobu tří let," vysvětlil ředitel Krajské veterinární správy pro Liberecký kraj Roman Šebesta.

A stát stanovil i maximální počet odchovů. "Jsou to tři vrhy do dvou let, jak u koček, tak u psů," doplnil Vorlíček. "Je to lepší pro tu kočku, aby nabrala další sílu," souhlasí chovatelka britských koček Stanislava Pirklová.

Související obsah

Všichni chovatelé budou muset při prodeji zvířete předat novému majiteli i písemný manuál. "Čím bylo štěně krmeno. Jaká byla veterinární péče. To slušný chovatel dělal i bez nařízení," reagovala chovatelka českých horských psů Lenka Čápová.

Kynologická unie papírování kritizuje. A obrátila se kvůli tomu na právníky. "Má to asi pět stránek. Je tam spousta údajů, o kterých si nejsme jistí, že tam mohou být. Pokud bude mít pět štěňat, no tak bude tisknout 30 stránek. Copak je to normální? Vždyť tohle je složitější nežli vyplňovat daňové přiznání," myslí si mluvčí Českomoravské kynologické unie Vladimíra Tichá.

A i útulkům přibydou povinnosti. "Budeme muset mít aktuální webové stránky, kde každé zvíře musí mít svoji fotku a popis," řekla Dagmar Kubištová z útulku v Lučanech nad Nisou.

A zvýší se i pokuty. Pro fyzické osoby z 50 000 na 100 000 korun.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz