Domácí

Je tu "Suchej únor". Akce má pomoci Čechům, kteří pijí alkohol rizikově

Češi patří ke světovým rekordmanům v pití alkoholu. V žebříčku jsou třetí za Litevci či Moldavany. Rizikově pije až milion obyvatel Česka. K tomu, aby se situace zlepšila, má pomoci akce Suchej únor. Podle výzkumů ze zahraničí, kde se podobné výzvy také objevují, po měsíční abstinenci zvolní s alkoholem až 60 procent lidí.

Vydržet měsíc bez kapky alkoholu, takové je pravidlo preventivní kampaně s názvem Suchej únor. "V Čechách je přes milion lidí na hraně rizikového pití, to znamená, že oni nevědí, zda-li oni ovládají alkohol, nebo alkohol ovládá je," vysvětlil vedoucí kampaně Petr Freimann.

Ten, kdo se do kampaně Suchej únor zapojí, otestuje prý především pevnost své vůle. Ale také zjistí, jak moc je na alkoholu závislý.

"Může tady na sobě člověk pozorovat už po tom měsíci třeba, že se mu zlepší pleť, určitě také může ušetřit, byť je u nás alkohol relativně levný. Bez alkoholu se daleko lépe řeší problémy a výzvy," vysvětlil adiktolog Miroslav Barták.

Tři měsíce za sebou byl zvyklý každoročně vynechat alkohol zpěvák Vilém Čok. Ten se letos po více než dvaceti letech rozhodl svou tradici porušit. "Můj detox letos po 22 letech nebude, protože spousta mých rodinných příslušníků má velice důležité narozeniny, kulatiny a budu je slavit s nimi," svěřil se Čok.

Související obsah

Už čtyři roky nepije alkohol zpěvák Václav Noid Bárta. "Člověk má naprosto úžasnou energii, všechno zvládá, nepotřebuje tak spát, nepotřebuje jíst dobytčárny a prostě všechno je lepší," popsal.

V roce 2019 vypil podle statistik každý Čech 173 litrů alkoholických nápojů. Z toho 146 litrů piva a 20 litrů vína.
 

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz