Domácí

Kontrola elektronických dálničních známek funguje na dálku. Pokuty ne

Od pondělí jsou minulostí nalepovací dálniční známky. Kdo chce jet po dálnici, musí mít elektronickou známku. Policisté a celníci varují, že v následujících dnech zvýší kontroly. Na některých místech kontrolovali už v pondělí. Přistihli stovky hříšníků a některé z nich i pokutovali. Kvůli legislativě se ale ti, které policie nezastaví přímo při přestupku, nemusejí bát, že jim přijde pokuta.

Dálniční známku nalepenou na čelním skle vystřídala ta elektronická. Pro řidiče to má znamenat větší pohodlí při pořizování, pro policisty a celníky jednodušší kontroly.


"Policie i celníci mají k dispozici mobilní sady. Systém ukáže jednoduchým způsobem, jestli má vozidlo uhrazeno," uvedl ředitel společnosti Cendis, která systém provozuje, Jan Paroubek.


Kontroly už v pondělí probíhaly i na dálnici D1 na Vysočině, celníci tam objevili několik hříšníků.


Policisté a celníci mají v autech kolem šedesáti zařízení, které dálniční známky odhalí. Jestli má auto zaplacený dálniční poplatek nově hlídky zjistí pomocí kamer umístěných na mýtných branách, pokutu mohou vybrat ale pouze při silniční kontrole.


"Ten systém je nastavený na klasické místní kontrole přímo v terénu," vysvětluje ředitel odboru dohledu generálního ředitelství cel Petr Muller.

Související obsah


"Automatické pokutování jízdy bez dálniční známky zatím v české legislativě není. Případné zavedení je otázkou širší politické diskuse a shody na půdě parlamentu, zda je ve veřejném zájmu zavést tak vysokou míru kontroly pohybu aut," uvedl tiskový mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.


Menší problém zaznamenali i někteří dobrovolní hasiči, kterým dosud nebyla schválena výjimka pro jejich auta, a tak hrozí pokuta i jim. A ta hrozí i těm, kteří dosud nesloupli starou dálniční známku.


Systém rozpozná, zda má auto platnou technickou kontrolu nebo zda není kradené. Sloužit by mohl i ke kontrole, zda má šofér uzavřené povinné ručení.


Ke startu elektronických dálničních známek promluvil v Televizních novinách ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Podívejte se:

mb, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz