Zahraničí

Navalnyj si odsedí dva a půl roku. Petříček žádá okamžité propuštění

Moskevský soud v úterý poslal ruského pozičního lídra Alexeje Navalného na dva a půl roku do vězení. Důvodem je údajná zpronevěra v kauze Yves Rocher. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) požaduje jeho okamžité propuštění.

Alexeje Navalného zadržela ruská policie 17. ledna bezprostředně po návratu Berlína, kde se zotavoval z otravy novičokem. V úterý ho odsoudili ke dvěma a půl rokům ve vězení nepodmíněně. Jeden rok z původního trestu mu soud uznal za domácí vězení.

O verdiktu informoval portál Russia Today. Podle soudu porušil Navalnyj podmínku, kterou mu uložil už v roce 2014 za údajnou zpronevěru v kauze Yves Rocher, když se během pobytu v Německu nehlásil úřadům.

Evropský soud pro lidská práva považuje rozsudek za neodůvodněný. Navalnyj to přes moskevským soudem zopakoval. Ruského prezidenta Vladimira Putina pak označil za traviče, který se ho pokusil zabít. 

Česká republika požaduje Navalného propuštění. "Česko požaduje okamžité propuštění Alexeje Navalnyho, jde o vykonstruovaný proces. Takových bohužel známe z vlastní historie celou řadu. Evropská unie by se měla opět vrátit k tématu sankcí," uvedl český ministr zahraničí Tomáš Petříček. 

Související obsah

"Náš stát se mě snaží uvěznit s tvrdohlavostí maniaka," prohlásil Navalnyj. Argument obhajoby, že se nemohl úradům hlásit, když se léčil z otravy v zahraničí, ale u soudu neuspěl.

Navalného loni otrávili jedem novičokem, který používala už tajná služba Sovětského svazu. Podezření okamžitě padlo na Kreml, ten ale veškerá obvinění několikrát popřel.

Na podporu Navalného proběhlo v Rusku několik protestů, policie je tvrdě potlačila:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz