Zajímavosti

Zima nekončí, předpověděl svišť Phil! Tradiční akt sledovali lidé online

Mrazivé počasí ve Spojených státech nekončí a potrvá dalších šest týdnů. Předpověděl to nejznámější zvířecí meteorolog, kterým je svišť Phil z pensylvánského města Punxsutawney. Poté, co opustil svou noru, totiž spatřil svůj stín.

Sviště Phila probudili členové klubu Punxsutawney Groundhog v úterý v 7:25 ráno (13:25 SEČ). Protože zahlédl svůj stín a následně zalezl zpět do nory, chladné počasí ještě nějaký čas vydrží, informoval portál AP News.

Lidé v Punxsutawney podle legendy věří, že pokud Phil uvidí svůj stín, bude dalších šest týdnů špatné počasí. Navíc zaleze do své nory. Pokud je však na Hromnice zataženo a svišť svůj stín neuvidí, značí to brzký příchod jara.

Související obsah

Jeho předpověď však není vždy přesná. V uplynulém desetiletí měl známý svišť pravdu pouze ve 40 %. Lidé se však každoročně sjíždí do Punxsutawney, aby tento obřad viděli na vlastní oči.

V letošním roce však fanoušci nemohli kvůli pandemii dorazit osobně, vše probíhalo online. První záznamy o Philově předpovědi počasí jsou z roku 1887. "Za celou historii svišť předpověděl zimu 106krát a jaro 20krát,“ píše AP News.

Američané celá staletí hledají předpověď počasí na Hromnice. Jedná o tradici, která má své kořeny v křesťanském náboženském svátku "Candlemas Day“. Ten sahá až do středověku.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz